Obálka audioknihy Jídlo a proměna

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

JÍST NEBO BÝT SNĚDEN. SYMBOLIKA JÍDLA PODLE PSYCHOANALÝZY

Britská autorka si všímá různých aspektů jídla z pohledu jungovské psychoanalýzy. Propojuje historické stravovací návyky s vývojem kolektivního vědomí, neopomíjí ani společné sdílení jídla nebo významy spojené s tloušťkou a hubeností.

Britská autorka si všímá různých aspektů jídla z pohledu jungovské psychoanalýzy. Zajímají ji vědomé a nevědomé, fyzické a psychické, doslovné a metaforické roviny našeho přijímání potravy. Propojuje historické stravovací návyky s vývojem kolektivního vědomí, zabývá se schopnostmi rozlišit, co přijímat nebo odmítat jako kvalitní výživu. Vrací se do období sběru a lovu, ukazuje, jak vývoj nových dovedností potřebných k přelstění a zabíjení velkých zvířat souvisí se zvětšující se velikostí mozku, inteligencí a nadvládou mužského principu. Připomíná, že ženské vědomí je zase nadáno jemnou a pečlivou schopností pěstovat rostliny, zpracovávat je a připravovat pokrmy. Neopomíjí ani společné sdílení jídla – vnímá ho jako sociální závazek a základní rituál stmelování členů rodiny a komunity. Knihu uzavírá kapitola zabývající se kul-turními a psychologickými významy spojenými s tloušťkou, hubeností, tělesným obrazem a sebeobrazem.

EVE JACKSON
Britská jungiánská psychoanalytička. Analytickou psychologii vystudovala v Londýně, kde také v současnosti žije a má soukromou praxi. Je členkou Nezávislé skupiny analytických psychologů, mimo jiné prošla školením Westminsterské pastorální nadace.

JANA ŠTVRTECKÁ
Divadelní herečka a dabérka. Po absolutoriu JAMU nastoupila do brněnského Národního divadla, kde působí dosud. Hned na počátku dostala velkou příležitost v podobě jedné z titulních rolí Shakespearova dramatu Romeo a Julie, následovaly další velké role v domácím i světovém repertoáru (Pohádka máje, Zločin a trest, Nebezpečné známosti, Past na myši). Hraje komediální postavy – například herečku Ortensii v Mirandolíně nebo Tetu Kateřinu v Saturninovi, je však i tragickou Polinou v Čechovově Rackovi, Vévodkyní z Yorku v Králově řeči, Marií ve Večeru tříkrálovém. Pravidelně se věnuje dabingu, zpočátku to byly seriály (Dallas, Komisař Rex), cení si i možnosti dabovat Julienne Mooreovou ve filmu Hodiny nebo Miu Farrowovou v Rosemary má děťátko.

Nahrávka vznikla podle knihy Eve Jacksonové Jídlo a proměna vydané nakladatelstvím Alphabook v roce 2019. Text © Copyright © Inner City Books, 1996. Z anglického originálu Food and Transformation, vydaného nakladatelstvím Inner City Books v roce 1996, přeložila Věra Stavová. Translation © Věra Stavová, 2004. Čte Jana Štvrtecká. Režie Soundguru. Vyrobilo studio Soundguru. Cover design © Diana Delevová. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2024.

Audiokniha Jídlo a proměna, autorka Eve Jackson, čte Jana Štvrtecká.