Obálka audioknihy Mechanický pomeranč

Interpret: David Novotný
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

Kritika společnosti na příkladu antiutopie zasazené do Londýna roku 1982. Neveselá budoucnost s duchovně vyprázdněnou společností, kde na jedné straně řádí násilnické gangy a na druhé se formuje mocichtivá vláda s politiky.

Kniha byla časopisem Time vybrána mezi sto nejlepších anglicky psaných románů a stala se předlouhou dvěma filmům. Vinyl v režii Andy Warhola a Mechanický pomeranč od Stanley Kubricka.

Audiokniha obsahuje týnsko – český slovník.

ANTHONY BURGESS
Britský spisovatel a hudební skladatel. Vystudoval anglický jazyk a literaturu, kterou po válce vyučoval na středních školách a Birminghamské univerzitě. V roce 1954 vstoupil do koloniálních služeb a učil v Malajsii a na Borneu. Od šedesátých let se stal literátem na volné noze. Látky pro své romány sbíral ze zkušeností učitele, vojáka i obyčejného cestovatele. Pro svůj nejznámější román Mechanický pomeranč je získal v Sovětském svazu. V češtině vyšlo: 1985, Všechno, jen slunce a Mechanický pomeranč.

Nahrávka vznikla podle knihy Anthony Burgesse Mechanický pomeranč vydané nakladatelstvím Odeon v roce 2016. A CLOCKWORK ORANGE by Atnhony Burgess © International Anthony Burgess Foundation, 1962. Z anglického originálu A Clockwork Orange přeložil Ladislav Šenkyřík. Translation © Ladislav Šenkyřík, 2016. Čte David Novotný. Režie Jan Rimon. Hudba Mario Buzzi. Zvuk a technická redakce Jan Koukal. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Michal Janovský. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.

Mechanický pomeranč je kultovním, značně neobvyklým dílem. Týnština, jazyk, který autor používá, je naprosto unikátní a dává knize nový rozměr. Dílo je zpovědí násilnického Alexe o jeho brutálních činech a jeho „napravení“ v obludném experimentu.