Obálka audioknihy Cizinka

Vydáno: 2019
Série: Cizinka díl 1
Velikost: 1.39 GB

Po skončení druhé světové války, během níž Claire Randallová pracovala v polní nemocnici jako armádní zdravotní sestra a svého muže Franka viděla za celou dobu jen třikrát, se manželé vydávají na druhé líbánky, aby se znovu sblížili v idylickém prostředí skotského venkova. Když se však při prohlídce starověkého kamenného kruhu nazvaného Craigh na Dun dotkne Claire jednoho z menhirů, propadne se časem téměř o 200 let zpátky – do roku 1743. Náhle je z ní "Sassenach" neboli cizinka – Angličanka ve Skotsku zmítaném válkou a odbojem klanů v pohraničí, v době jakobitských povstání, jen pár let před osudovou bitvou u Cullodenu. Ocitá se uprostřed intrik místních horalů a zemanů, jimiž je považována za britskou špionku. Díky svým léčitelským schopnostem se seznámí s charismatickým mladým Skotem Jamesem Fraserem, který jí nabídne ochranu, ale i lásku. Rozpolcená mladá žena se tak ocitá nejen mezi dvěma světy a časy, ale také mezi dvěma naprosto odlišnými muži; mezi dvěma životy, které nelze vzájemně skloubit...

Podle románu byl natočen oblíbený seriál Cizinka (Outlander, 2014-2018) s Caitrionou Balfe, Samem Heughanem a Tobiasem Menziesem v hlavních rolích. Zatím vznikly čtyři série.

Próza získala cenu Romance Writers of America’s RITA jako Nejlepší romance roku 1991.

DIANA GABALDON
Americká autorka vyrostla v Arizoně, kde byl její otec šestnáct let senátorem. V roce 1973 získala bakalářský titul v oboru zoologie na Northernské arizonské univerzitě. O dva roky později obdržela magisterský titul v oboru mořské biologie na kalifornské univerzitě v San Diegu. V roce 1978 si udělala doktorát v oboru behaviorální ekologie na Northernské arizonské univerzitě. V době, kdy byla zaměstnaná v Centru environmentálních studií pod Arizonskou státní univerzitou (ASU), se stala jedním ze zakládajících editorů Science Software Quarterly. V polovině 80. let psala recenze softwaru a technické články pro počítačové publikace, ale i jako populárně-vědecké články a komiksové knihy pro společnost Walt Disney. Než se začala na plný úvazek věnovat psaní, 12 let na ASU vyučovala environmentalistiku. Román Cizinka (Outlander, 1991) původně psala jen pro sebe "na zkoušku". Když v roce 1992 dokončila pokračování Vážka v jantaru, odešla z univezity, aby se psaní mohla věnovat na plný úvazek. Od té doby přibylo do série dalších 9 titulů (Vážka v jantaru, Mořeplavec, Bubny podzimu, Hořící kříž, Panicové – a další, které teprve vyjdou česky Ledový dech, Paměť kostí, Vepsáno krví vlastního srdce a sbírka povídek Sedm kamenů lásky a ztráty). Autorka pracuje na další próze Go Tell the Bees That I am Gone. Na základě románů byl roce 2014 uveden oblíbený seriál Cizinka, který má momentálně 4 řady a připravuje se pokračování. Jedna z vedlejších postav Cizinky pak inspirovala autorčinu spin-off sérii Lord John Grey, která se prozatím skládá z pěti novel a tří románů (Lord John a důvěrná záležitost, Lord John a bratrstvo čepele, Skotský vězeň) a souboru povídek (Lord John a ďáblovy ruce).