Obálka audioknihy Osmička a její přátelé

Osmička a její přátelé

Ondřej Kepka

Interpret: Ondřej Kepka
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2022

Reportážní čtyřdílný seriál Českého rozhlasu popisuje zvukově bohatou formou rozhodující okamžiky českých dějin v souběhu s dějinami slavné automobilky Tatra.

Její automobily byly symbolem doby v těch nejlepších i nejhorších letech našich dějin a jejich pohodlí využívaly největší osobnosti naší historie, jakými byli Tomáš Garrigue Masaryk, pánové Hanzelka a Zikmund nebo Jan Werich. Seriál odhalí nečekaná tajemství. Odhalí magii číslování jednotlivých vozů., prozradí neznámé věci ze života slavných konstruktérů i zvláštní vztah herce Luďka Munzara k milované Tatře.

Pořadem provází Ondřej Kepka a Radomír Smolka
Účinkují Michaela Bartlová, Ondřej Skácel, Karel Rosenkranz, Barbora Munzarová a další
Dramaturgie Daniel Kupšovský
Režie Ondřej Kepka

OBSAH:

1.díl – Od kočárů k prezidentovi
Jak se to stalo, že se u nás podařilo postavit první automobil ve střední Evropě? Jaké palivo se tehdy využívalo místo dnešního benzínu? A proč nakonec nezvítězil elektromobil? To vše se dozvíte v prvním díle seriálu.

2.díl – Od 11 k 57
První slavné vozy, které ovlivnily dějiny automobilismu. Jaké je tajemství číselných kódů slavných vozů a proč si Vlasta Burian oblíbil Hadimršku?

3.díl – Osmička a její přátelé
Aerodynamické unikáty Tatra 77 a 87 – aneb přelomový vůz dobývá svět – i díky pánům Hanzelkovi a Zikmundovi. Co se stalo se slavným konstruktérem Hansem Ledwinkou? A proč navštívili konstruktéři z Tatry věznici v Novém Jičíně – tajně a v noci?

4.díl – Náklaďáky vítězí
Nástup skvělých nákladních vozů a soumrak vývoje osobních aut. A víte, proč se třeba silné osmikolové Tatře říkalo Drtikolka? A dovedete si představit. Že tento kolos mohl táhnout až 100 tun nákladu?