Obálka audioknihy Osvícení

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019
Velikost: 1.08 GB

Tohle nelidské místo dělá z lidí zrůdy

Horský hotel Overlook se nachází v nejpůvabnějším koutě státu Colorado a zvlášť v zimě budí dojem klidu. Wendy Torrenceová si v něm touží nejen odpočinout, ale také docílit zlepšení narušených rodinných vztahů. Naproti tomu její manžel Jack, zkrachovalý učitel a nevyléčený alkoholik, vzal práci mimosezonního správce tohoto zařízení jako příležitost uniknout životní smůle. Ani jednoho by nenapadlo, jakým hrůzám tady bude muset čelit jejich pětiletý „osvícený“ syn Danny, kterému se v liduprázdných pokojích zjevují mrtví hosté, střílející mafiáni či oživlé zahradní dekorace. Číhá tu čiré zlo právě na ně? Možná, i když ani jejich předchůdci nedopadli na téhle ponuré štaci právě nejlíp…

Román v roce 1980 zfilmoval režisér Stanley Kubrick s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

STEPHEN KING
Jeden z nejčtenějších amerických spisovatelů současnosti je považován za „krále hororu“. Roku 1970 absolvoval na univerzitě v Oronu ve státě Maine obor angličtina a tvůrčí psaní, avšak už za studií se začal prosazovat jako povídkář. Když po absolutoriu nesehnal učitelské místo, pracoval v prádelně a přilepšoval si psaním pro pánské časopisy. Když Kingovi roku 1974 vyšla románová prvotina Carrie (č. 1992), rázem se stala bestsellerem a otevřela mu přístup do světa filmu (1976). Mnohé z pěti desítek románů plodného tvůrce se dočkaly filmové adaptace – památně právě Osvícení z roku 1977 (č. 1993), na něž spisovatel v roce 2013 navázal prózou Doktor Spánek, dále mj. TO, Misery, Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle nebo nejnověji Řbitov zvířátek. Autor se nevyhýbá ani oblasti krimi: mimořádného ohlasu dosáhla cenou Edgar ověnčená trilogie o detektivovi ve výslužbě Billu Hodgesovi (Pan Mercedes, Právo nálezce, Konec hlídky, 2014–2016), podle níž vznikl seriál Mr. Mercedes s Brendanem Gleesonem a Harrym Treadawayem v hlavních rolích.

PETR JENIŠTA
Absolvent pražské konzervatoře působil zprvu v Divadle F. X. Šaldy v rodném Liberci, v hradeckém Klicperově divadle a také na elitních brněnských scénách (Husa na provázku, HaDivadlo, ND Brno). Od roku 2013 je ve stálém angažmá v Divadle Na zábradlí. Filmové a televizní diváky zaujal rolemi ve snímcích Nuda v Brně (2003), Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005), Kuličky (2008), Proměny (2009), Příběh kmotra (2013), Hlas pro římského krále (2016) anebo v seriálech Život a doba soudce A. K. (2014), Já, Mattoni (2016) a Bohéma (2017).

„Ten člověk vykutá hrůzu i z těch největších neuvěřitelností, až vás ovládne nutkání běžet k domovním dveřím a zkontrolovat zámky.“ - The Boston Globe