Obálka audioknihy Pražské zločiny

Vydáno: 2023
Velikost: 2.72 GB

Morový testament – čte Martin Zahálka
Italský student, který začal navštěvovat rétorickou školu Jindřicha z Isernie na Vyšehradu, je náhle zavražděn. Jeho smrt je nepochopitelná. Nebyl bohatý, neměl nepřátele, v Praze byl teprve dva týdny. V téže době přijde za Oldřichem z Chlumu syn zámožného staroměstského patricie, jemuž se ztratil otec. Díky osobní přímluvě urburéře Mikeše se Oldřich případu ujme, ale zpočátku tápe. S nadějnou hypotézou přijde až panoš Ota.

Pečeť smrti – čte Jan Hyhlík
Oldřich z Chlumu se sice ocitl v nemilosti českého krále, ale přesto je povolán do Prahy, aby vyřešil na první pohled jednoduchý případ. Malostranský špitál vlastní darovací listinu na tři vesnice vystavenou Václavem I., otcem Přemysla Otakara II. a jeho předchůdcem na královském trůně. Král si ovšem nepamatuje, že by kdy jeho otec špitál obdaroval. Královský prokurátor začne případ prošetřovat a narazí na vraždu staroměstské měšťanky, která se nechala vydržovat několika zámožnými muži, kromě jiného i nejvyšším komořím. A ačkoli tomu ze začátku nic nenasvědčuje, Oldřich z Chlumu záhy odhalí, že oba zločiny spolu úzce souvisejí. Pomalu začíná rozplétat klubko složitých intrik, které ho tentokrát zavedou do křivolakých a ponurých uliček Starého Města pražského.

Záhada zlaté štoly – čte Aleš Procházka
Další z příběhů královského prokurátora Oldřicha z Chlumu se tentokrát odehrává v okolí Prahy. Původně mělo čekat Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníky na dvoře Přemysla Otakara II. jen krátké státnické jednání, brzy po příjezdu si ho však uprostřed noci nechá zavolat sám král. Při cestě z dolů v Jílovém u Prahy se ztratila truhlice plná zlata. Přeprava nákladu s bohatstvím v hodnotě celých severních Čech byla držena v přísném utajení. Zlato totiž mířilo do rukou rakouských pánů a mělo sehrát důležitou roli ve válce proti uherskému králi Bélovi. Podezření padne na přední muže českého království.

Znamení Jidáš – čte Jan Hyhlík
Na Pražském hradě došlo k neslýchanému zločinu. Přímo v úředním paláci byl jedné noci zavražděn zemský sudí Dobřej a v jeho těle byla nalezena dýka se satanskými znaky. Král Přemysl II. Otakar nemá k lidem na svém dvoře důvěru, a proto svěří vyšetřování mladému Oldřichovi z Chlumu. To se samozřejmě nelíbí zemským úředníkům, zvláště když se začne proslýchat, že král hodlá bezdězskému správci svěřit vlivný úřad. Pražský purkrabí na vlastní pěst obviní synovce zavražděného a král mladíka odsoudí k smrti. Jenže Oldřich z Chlumu má pochybnosti. Co se skrývalo ve ztraceném spise, označeném jako „Jidáš“…?

Nahrávky vznikly podle knih Vlastimila Vondrušky: Morový testament, Pečeť smrti, Záhada zlaté štoly, Znamení Jidáš, vydaných nakladatelstvím MOBA v Brně. Copyright © Vlastimil Vondruška 2022, 2009, 2020, 2015. Čtou Jan Hyhlík, Aleš Procházka a Martin Zahálka. Nahrávky Pečeť smrti a Znamení Jidáš vyrobila Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana. Nahrávky Morový testament a Záhada zlaté štoly vyrobilo Tympanum. Prostou četbu připravilo Tympanum. Vydalo Tympanum, s. r. o., v roce 2023.

Audiokniha Pražské zločiny – speciální edice bez hudebních předělů a podkresů. Soubor sestavil autor Vlastimil Vondruška. Čtou Jan Hyhlík, Aleš Procházka a Martin Zahálka.