Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Dekameron Den desátý

Dekameron Den desátý

Giovanni Boccaccio

Délka: 4 h 19 min
Interpret: Rudolf Pellar
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020
Série: Dekameron díl 10
Typ souboru: MP3
Velikost: 243 MB

Urozená společnost sedmi paní a tří pánů se před morovou nákazou uchýlí na venkovské sídlo nedaleko Florencie. Aby unikli nudě a smutku vypráví si navzájem během deseti dní stovku žertovných, naučných, sladkobolných i košilatých historek, které přežily svou dobu. Jedno z nejslavnějších děl italské renesance ukazuje, že lidská povaha se od 14. století příliš nezměnila. Nad zmatky a strastmi renesančního člověka nakonec vítězí naděje, důvtip a samozřejmě láska, která někdy nabývá nečekaných podob. Audioknižní vyprávění perly světové klasiky vychází na pokračování v mistrném podání Rudolfa Pellara.

GIOVANNI BOCCACIO
Italský renesanční spisovatel, autor lyrických básní, novel a románů, zakladatel italské umělecké prózy. Narodil jako nemanželský syn zástupce florentského bankovního domu Bardiů. Již v mládí byl otcem poslán do Neapole za obchodem. Zde začal také studovat práva a díky svému uměleckému nadání se ocitl na dvoře neapolského krále Roberta I. z Anjou, jehož sídlo bylo centrem raného humanismu a renesance. Ideálem se pro něj stala králova nemanželská dcera Marie Aquinská, kterou v roce 1342 opěvoval v díle Elegie o paní Fiamettě (Elegia di Madonna Fiammetta). Roku 1344 napsal básnické dílo Fiesolské nymfy (Ninfale Fiesolano), které se proslavilo se jako první pastýřský epos v italské literatuře. Stal se prvním životopiscem Danteho a vykladačem jeho Božské komedie. Po návratu z Neapole do Florencie absolvoval několik diplomatických cest, později, když byl zbaven městských úřadů, prošel náboženskou krizí a přijal nižší svěcení. Ke konci života psal převážně v latině a věnoval se studiu jazyků. Autorovo vrcholné dílo Dekameron vzniklo v letech 1348–1353 z podnětu skutečné morové epidemie, která vypukla ve Florencii v roce 1348.

RUDOLF PELLAR
Po maturitě na gymnáziu absolvoval studium herectví na Konzervatoři v Brně. Po krátkém angažmá v divadlech v Opavě a v Jihlavě se přesunul do Prahy, kde dalších 30 let působil především Městských divadlech pražských a v Hudebním divadle v Karlíně. V hudebním repertoáru uplatňoval nejen své dobré taneční a pohybové schopnosti ale i velmi hezký, znělý a zajímavě barevný hlas. Od poloviny 50. let 20. století začal nahrávat pro Supraphon své první gramofonové s různými orchestry a hudebními skupinami a podílel na šansonových večerech v Umělecké besedě a v pražském Divadle hudby. Uplatňoval jakožto vysoce kultivovaný moderátor, speaker a recitátor (namluvil mj. kultovní film Jiřího Trnky Sen noci svatojánské). V období 70. a 80. let měl zákaz veřejného vystupování a vyučoval šansonový zpěv na konzervatoři v Praze. Zákaz činnosti v 70. letech jej společně s manželkou Lubou přivedl k intenzivnímu překládání především americké prozaické i dramatické literatury, za něž získal několik prestižních ocenění.

Nahrávka vznikla podle části knihy Giovanniho Boccaccia Dekameron – Den desátý vydané nakladatelstvím Melantrich v roce 1979. Z italského originálu Decamerone, 1353 přeložil Radovn Krátký. Translation © Radovan Krátký, 1979. Nahrávku vytvořila Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana v roce 1987. Remastering Tympanum, s. r. o. Čte Rudolf Pellar. Hudba Pavel Hlaváček. Grafická úprava obalu pro CD Matěj Čadil. Technický redaktor Nikolai Ivaskiv. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v roce 2020.

Audiokniha Dekameron Den desátý - sbírka žertovných, naučných i košilatých příběhů z dob florentského moru, které přežily svou dobu. Klasické dílo Giovanniho Boccaccia v podání Rudolfa Pellara.

více

Série Dekameron

Obálka audioknihy Dekameron - komplet
Dekameron - komplet
Obálka audioknihy Dekameron Den první
Dekameron Den první
Obálka audioknihy Dekameron Den druhý
Dekameron Den druhý
Obálka audioknihy Dekameron Den třetí
Dekameron Den třetí
Obálka audioknihy Dekameron Den čtvrtý
Dekameron Den čtvrtý
Obálka audioknihy Dekameron Den pátý
Dekameron Den pátý
Obálka audioknihy Dekameron Den šestý
Dekameron Den šestý
Obálka audioknihy Dekameron Den sedmý
Dekameron Den sedmý
Obálka audioknihy Dekameron Den osmý
Dekameron Den osmý
Obálka audioknihy Dekameron Den devátý
Dekameron Den devátý

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma