Dekameron Den první

Délka: 3 h 9 min
Interpret: Rudolf Pellar
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020
Typ souboru: MP3
Velikost: 178 MB

Audiokniha Dekameron Den první - sbírka žertovných, naučných i košilatých příběhů z dob florentského moru, které přežily svou dobu. Klasické dílo Giovanniho Boccaccia v podání Rudolfa Pellara.

Dekameron #1

Urozená společnost sedmi paní a tří pánů se před morovou nákazou uchýlí na venkovské sídlo nedaleko Florencie. Aby unikli nudě a smutku vypráví si navzájem během deseti dní stovku žertovných, naučných, sladkobolných i košilatých historek, které přežily svou dobu. Jedno z nejslavnějších děl italské renesance ukazuje, že lidská povaha se od 14. století příliš nezměnila. Nad zmatky a strastmi renesančního člověka nakonec vítězí naděje, důvtip a samozřejmě láska, která někdy nabývá nečekaných podob. Audioknižní vyprávění perly světové klasiky vychází na pokračování v mistrném podání Rudolfa Pellara.

GIOVANNI BOCCACIO
Italský renesanční spisovatel, autor lyrických básní, novel a románů, zakladatel italské umělecké prózy. Narodil jako nemanželský syn zástupce florentského bankovního domu Bardiů. Již v mládí byl otcem poslán do Neapole za obchodem. Zde začal také studovat práva a díky svému uměleckému nadání se ocitl na dvoře neapolského krále Roberta I. z Anjou, jehož sídlo bylo centrem raného humanismu a renesance. Ideálem se pro něj stala králova nemanželská dcera Marie Aquinská, kterou v roce 1342 opěvoval v díle Elegie o paní Fiamettě (Elegia di Madonna Fiammetta). Roku 1344 napsal básnické dílo Fiesolské nymfy (Ninfale Fiesolano), které se proslavilo se jako první pastýřský epos v italské literatuře. Stal se prvním životopiscem Danteho a vykladačem jeho Božské komedie. Po návratu z Neapole do Florencie absolvoval několik diplomatických cest, později, když byl zbaven městských úřadů, prošel náboženskou krizí a přijal nižší svěcení. Ke konci života psal převážně v latině a věnoval se studiu jazyků. Autorovo vrcholné dílo Dekameron vzniklo v letech 1348–1353 z podnětu skutečné morové epidemie, která vypukla ve Florencii v roce 1348.

RUDOLF PELLAR
Po maturitě na gymnáziu absolvoval studium herectví na Konzervatoři v Brně. Po krátkém angažmá v divadlech v Opavě a v Jihlavě se přesunul do Prahy, kde dalších 30 let působil především Městských divadlech pražských a v Hudebním divadle v Karlíně. V hudebním repertoáru uplatňoval nejen své dobré taneční a pohybové schopnosti ale i velmi hezký, znělý a zajímavě barevný hlas. Od poloviny 50. let 20. století začal nahrávat pro Supraphon své první gramofonové s různými orchestry a hudebními skupinami a podílel na šansonových večerech v Umělecké besedě a v pražském Divadle hudby. Uplatňoval jakožto vysoce kultivovaný moderátor, speaker a recitátor (namluvil mj. kultovní film Jiřího Trnky Sen noci svatojánské). V období 70. a 80. let měl zákaz veřejného vystupování a vyučoval šansonový zpěv na konzervatoři v Praze. Zákaz činnosti v 70. letech jej společně s manželkou Lubou přivedl k intenzivnímu překládání především americké prozaické i dramatické literatury, za něž získal několik prestižních ocenění.

Nahrávka vznikla podle části knihy Giovanniho Boccaccia Dekameron – Den první vydané nakladatelstvím Melantrich v roce 1979. Z italského originálu Decamerone, 1353 přeložil Radovan Krátký. Translation © Radovan Krátký, 1979. Nahrávku vytvořila Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana v roce 1987. Remastering Tympanum, s. r. o. Čte Rudolf Pellar. Hudba Pavel Hlaváček. Grafická úprava obalu pro CD Matěj Čadil. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v roce 2020.

více

Série Dekameron

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma