Obálka audioknihy Nachové plachty

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

PŘÍBĚH O LÁSCE, VÍŘE A MOŘI

Statečný kapitán John Grey a nachové plachty jeho lodě splní sen dívky Assol a naplní tak vlastní osud.

Novela Nachové plachty, která vychází v edici Legendy, je křehký, jemný, laskavý a podma-nivý příběh o síle snů, o okouzlení, o věštbě a jejím naplnění. Je to pohádkově krásný příběh, na jehož začátku je dívka Assol, která žije se svým otcem, bývalým námořníkem. Otec vyrábí napodobeniny lodiček a Assol je chodí na trh prodávat. Jedna z nich, ta s nachovými plachtami, se jí zalíbí. Hraje si s ní, pustí ji po řece, ale lodička jí uplave. Assol její plavbu sleduje, dojde až k místu, kde řeka ústí do moře. Tady sedí starý básník, který vyřkne tajem-nou předpověď o lodi s nachovými plachtami, které dětská mysl bez okolků uvěří.

ALEXANDR GRIN
Sovětský novoromantický spisovatel. Ze školy byl vyhozen, studia si z finančních důvodů nemohl dovolit. Hodně četl, během života byl tulákem, námořníkem, rybářem, dřevorubcem i zlatokopem. Pro své politické názory byl vězněn a třikrát poslán do vyhnanství. Po posledním návratu začal psát. V první polovině 20. let minulého století byl sice velmi oblíbeným autorem, ovšem později měl problémy s vydáváním svých děl, protože se jeho jemné, romantické příběhy neshodovaly s hlavním proudem sovětské literatury. Často psal o své vybájené zemi Grinlandii.

TOMÁŠ ČERNÝ
Moderátor a reportér Českého rozhlasu, kde působí od roku 1994. Je dramaturgem a průvodcem stanice Rádio Retro která se věnuje archivním nahrávkám.

Nahrávka vznikla podle knihy Alexandra Grina Nachové plachty, vydané nakladatelstvím Odeon v roce 1980. Text copyright © Alexandr Grin, 1923. Z ruského originálu Алые паруса (Alyje parusa) přeložila Zdeňka Psůtková. Translation © Zdeňka Psůtková. Čte Tomáš Černý. Hudba Soundguru. Technická redakce Klára Melicharová. Vyrobilo studio Soundguru. De-sign obálky Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Nachové plachty, autor Alexandr Grin, čte Tomáš Černý.