Obálka audioknihy Manželské zrcadlo

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021
Série: Letopisy Královské komory

Renesanční spis pro vzorné manželky obsahuje návod k vraždě

Hospodyně Jiřího Adama z Dobronína obdrží jako dárek knihu Manželské zrcadlo, která obsahuje různé také poučné příběhy a rady pro život vdané ženy. Sousedka Barča si spojí jeden z příběhů, které kniha popisuje, s jistou skutečnou událostí. Obě napadne, že může jít o utajený zločin. Rozárčin muž Petr Korec jim sice nápad rozmlouvá, ale nakonec se dá přemluvit a vyrazí za autorem knihy. Tím začíná řetěz podivných událostí, v nichž hrají roli temné síly, nevěra a lakota…

VLASTIMIL VONDRUŠKA
Kladenský rodák po absolvování gymnázia vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd obhájil v roce 1982. Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 28 knih vědeckých a populárně naučných (některé naučné společně s manželkou Alenou), více než 60 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Podle oficiálních statistik Národní knihovny v Praze vede už od roku 2011 žebříček našich nejčtenějších autorů. Kromě literární tvorby je také autorem dvou divadelních her a filmu Jménem krále, vystupoval v pořadu Příběhy a písničky ze středověku a spolupracuje s Českým rozhlasem. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal 7 cen čtenářů nakladatelství MOBA. Kromě literatury se rád věnuje cestování, fotografii, štípání dřeva a svému psu.

JAN ŠŤASTNÝ
Před kamerou se objevil poprvé už jako dítě. Herectví vystudoval na pražské DAMU (1988) a již jako student pohostinsky vystupoval na jevišti Národního divadla, kde poté zakotvil v angažmá. Od roku 1992 působí v Divadle na Vinohradech. Své herectví rozvinul do kultivovaného projevu, který uplatňuje také v dabingu – jeho hlasem promlouvá například Antonio Banderas nebo Mel Gibson. Vedle herectví se věnuje také pedagogické činnosti na pražské DAMU. Z široké škály televizních a filmových rolí můžeme jmenovat filmy Šplhající profesor (1992), Je třeba zabít sekala (1998), Velký případ (1999) nebo Gambit (2000). Ještě častěji je obsazován do seriálů – Četnické humoresky (2007), Zdivočelá země (2008), Vyprávěj (2009–2013), Labyrint (2015).

Nahrávka vznikla podle knihy Vlastimila Vondrušky Letopisy královské komory XV. Manželské zrcadlo vydané nakladatelstvím MOBA v Brně v roce 2020. Copyright © Vlastimil Vondruška, 2020. Čte Jan Šťastný. Režie, zvuk a mastering Jan Koukal a Nikolaj Ivaskiv. Vyrobilo studio Soundguru. Hudba Pavel Hlaváček. Design obalu Jan Mottl. Technický redaktor Jan Němec. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., Bolzanova 1615/1, Praha 1, v roce 2020.

Audiokniha Manželské zrcadlo obsahuje historickou detektivku z oblíbeného cyklu Letopisy královské komory. Autor Vlastimil Vondruška, čte Jan Šťastný.

Série Letopisy Královské komory

Obálka audioknihy Plzeňské mordy