Obálka audioknihy Nemravné kalendáře a další povídky

Nemravné kalendáře a další povídky

Jaroslav Hašek

Interpret: Pavel Hromádka
Vydavatel: Záložka s.r.o.
Vydáno: 2023

VÝBĚR POVÍDEK K VÝROČÍ 100 LET OD ÚMRTÍ JAROSLAVA HAŠKA

Pestrá mozaika příběhů obyčejných i neobyčejných lidí z různých koutů Rakouského mocnářství, obrázky ze života světců a starých Římanů. Satirické zkratky mířené na snad všechny lidské poklesky ať už v oblasti sexu, finančního prospěchu, falešné víry nebo politiky. Je velmi překvapivé, jak současné jsou hříchy všemožných lidí různých profesí, národností a postavení v povídkách více něž sto let starých. Tento výběr Haškových povídek dává velkou facku dnešní korektnosti a nazývá věci a děje pravými jmény. Jaroslav Hašek stejně jako ve svých známých dílech potvrzuje svůj vtip, obrovský přehled a znalosti reálií různých koutů Evropy i historie.

…Láďa byl tázán, jak to přišlo, že věří v spiritismus. Odpověděl, že má sestru, která jednou byla u přítelkyně, kde měli takový pohybující se stoleček, najednou sestra omdlela a utekla na hřbitov. U hřbitova potkala ducha a ten ji vrátil nazpátek. Šel s ní až k domu a tam uviděla maminku před hokynářským krámem. Duch zmizel a doma bylo boží dopuštění. Tatínek se zlobil a říkal, že nedovolí, aby chodila a courala s duchy, kteří vypadají jako František Kramer, medik z vedlejšího domu…

Můžeme jen litovat, že nám autor nezanechal vzhledem ke svému krátkému životu více materiálu.

Audiokniha Nemravné kalendáře a další povídky, autor Jaroslav Hašek, čte Pavel Hromádka.