Obálka audioknihy Měsíční tygr

Interpret: Taťjana Medvecká
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019

Claudia Hamptonová, je na prahu smrti. Ještě však neřekla své poslední slovo.

Claudia Hamptonová leží na nemocničním lůžku a v duchu sepisuje „dějiny světa a zároveň s nimi i ty své“. Slavná spisovatelka je současně historičkou, a právě proto do privátní bilance promítá velké i malé historické události, jež formovaly její život a také životy jejích blízkých. Především je to však silná a nezávislá žena. Dětství strávila v předválečné Británii, za války působila jako zpravodajka v Káhiře a vydobyla si místo v čistě mužské disciplíně: dějepisectví. Ve válečné vřavě našla i ztratila pravou lásku, měla bratra, kterého zbožňovala, milence, jemuž se nedalo věřit, a porodila dceru, kterou bohužel nedokázala milovat… Střípky vzpomínek nahlíží jak ze svého úhlu pohledu, tak s přispěním rozličných perspektiv zúčastněných postav – a vedle toho dává čtenáři možnost reportážně zkoumat prostředí, v němž tráví poslední dny.

PENELOPE LIVELY
Britská autorka mnoha románů pro dospělé i děti. Získala řadu ocenění, mimo jiné Carnegieho medaili za dětskou literaturu, a dvakrát byla nominována na Bookerovu cenu: v roce 1977 za román The Road to Lichfield (Cesta do Lichfieldu) a v roce 1984 za román According to Mark (Podle Marka). Cenu nakonec dostala v roce 1987 za román Měsíční tygr, který se probojoval i mezi finalisty prestižního ocenění Golden Man Booker za nejlepší román osmdesátých let.
Ve své spisovatelské dráze pokračuje až do současnosti, i ve svých šestaosmdesáti letech stále vydává nové knihy — jejím posledním počinem je beletrizovaný esej Život v zahradě (2017, česky Host 2019). Penelope Lively má dceru, syna, šest vnoučat a žije v Londýně.

TAŤJANA MEDVECKÁ
Česká herečka a dabérka byla na DAMU přijata již z druhého ročníku gymnázia, studium absolvovala v roce 1975. Za studií hostovala v Národním divadle, od roku 1975 je stálou členkou jeho činohry. Od mládí žila především pro divadlo, je držitelkou dvou cen Thálie i dalších divadelních ocenění. Výraznou součástí její práce je i dabing, za který získala v roce 1997 Cenu Františka Filipovského (film Thelma a Louise), a účinkování v rozhlasu, odměněné roku 2007 oceněním Neviditelný herec. Roku 2012 obdržela za nejlepší ztvárnění vedlejší ženské role ve filmu Dům cenu Český lev.