Obálka audioknihy Dcery nové doby I

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021
Série: Sága jednoho století

Henny Godhusenové je devatenáct, má už za sebou první světovou válku a právě nastupuje na hamburskou ženskou kliniku Finkenau, aby se vyškolila na porodní asistentku. Jejím cílem je totiž pomáhat na svět nové, podle ní mírumilovné, generaci.

Po strastiplné válce je nyní konečně mír a Henny pociťuje velkou touhu po životě. Její osudy se prolínají s osudy dalších tří žen: rebelantské kamarádky z dětství a kolegyně Käthe, Idy, dcery ze zámožné rodiny, a mladé učitelky Liny. A my můžeme s napětím sledovat, jak se tyto absolutně rozdílné ženy vyrovnávají s ne vždy snadným osobním životem, nástupem nacismu, zvraty světové politiky a nakonec i druhou světovou válkou a zhroucením Německa po ní.

Dcery nové doby jsou prvním dílem trilogie, která pokrývá celé 20. století pohledem obyčejných Němců. Následuje díl Konec starých časů (česky Prostor 2020) a závěrečný díl s názvem Zeitenwende (Doba zvratu; 2021). Po vydání v roce 2016 se kniha v Německu podle žebříčku časopisu Der Spiegel stala bestsellerem a udržela se na první příčce více než rok; podobného úspěchu dosáhla i v Itálii. Její autorka Carmen Kornová bývá označována jako „německá Ferrante“.

CARMEN KORNOVÁ
Narodila se v Düsseldorfu a pracuje jako spisovatelka a novinářka. Její otec Heinz byl skladatel a textař. Má mladšího bratra a dětství a dospívání prožila v Kolíně nad Rýnem. Během studií žurnalistiky na Škole Henri-Nanneho v Hamburku pracovala jako redaktorka v týdeníku Stern. V následujících letech pak spolupracovala se spoustou novin a časopisů. Například s Die Zeit. Se svým mužem novinářem a překladatelem Peterem Christianem Hubschmidem a dvěma dětmi žije v Hamburku-Uhlenhorstu. Za své kriminální romány obdržela několik cen. Vedle toho píše také knihy pro děti, ale kromě série Sága jednoho století v češtině nic dalšího zatím nevyšlo.

JANA STRYKOVÁ
Česká herečka. Narodila se v Brně, kde také poprvé stanula na jevišti. Byly jí čtyři roky a jako členka dětského sboru Mahenova divadla statovala v operetě Polská krev. Vystudovala Gymná-zium Nad Alejí, během něhož navštěvovala dramatický kroužek pod vedením herečky Dany Hlaváčové (sestry Jany Hlaváčové) a hrála amatérské divadlo ve spolku Misery Loves Company. Po gymnáziu studovala jeden rok Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor Diva-delní věda. Ale táhlo jí to od teorie spíše k praxi a v roce 1998 začala studovat činoherní herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v ročníku Ladislava Mrkvičky, Miroslava Mejz-líka a Jaroslavy Tvrzníkové. Absolvovala v roce 2003 a v témže roce také obdržela Cenu Valtra Tauba pro nejlepší absolventy herectví na DAMU. Spolu s kolegy z fakulty, Danielem Špinaer a Lenkou Chválovou, spoluzaložila Divadlo Valmet. Za svou hereckou kariéru vystřídala několik angažmá (Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo Rokoko, Švandovo divadlo na Smíchově, Divadlo na Vinohradech, aby se od roku 2017 stala členkou Činohry Národního divadla v Praze). Posluchači ji mohou znát z četných televizních a filmových rolí.

Nahrávka vznikla podle knihy Carmen Kornové Dcery nové doby vydané nakladatelstvím Prostor v roce 2019. Copyright © 2016 by Rowohlt Verlag GmbH, Reinbek bei Hamburg. Z německého originálu Töchter einer neuen Zeit přeložila Zlata Kufnerová. Translation © Zlata Kufnerová, 2019. Čte Jana Stryková. Zvuk Soundguru. Vyrobilo studio Soundguru. Úprava obálky Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o. ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor, 2021.

Dcery nové doby I – první díl rodinné ságy čtyř přítelkyň, které se narodily kolem roku 1900 a žily v Hamburku, na pozadí bouřlivých německých dějin dvacátého století. Autor Carmen Kornová, čte Jana Stryková.

Série Sága jednoho století

Obálka audioknihy Dcery nové doby I