Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Odstřelovačky z II. světové války

Odstřelovačky z II. světové války

Ljubov Vinogradovová

Délka: 9 h 54 min
Interpret: Jana Holcová
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 558 MB

V roce 1942, kdy si východní fronta vyžádala životy několika milionů sovětských vojáků, začala Rudá armáda do služby povolávat desítky tisíc žen, většinou ve věku kolem dvaceti let, aby pomohly bránit zemi proti nacistické invazi. Mnohým z nich byla přidělena role pilotek či členek posádky bombardérů a také odstřelovaček.

Právě o těchto ženách vypráví kniha Odstřelovačky z II. světové války, ve které autorka a historička Ljubov Vinogradovová shromáždila autentické vzpomínky, deníky, archivní materiály, a především rozhovory s těmi, které v odstřelovačských četách odvážně bránily svoji zem. Veteránky v nich popisují nejen tvrdý výcvik a těžké dny na frontě plné hladu a strádání, ale i vřelá přátelství se svými spolubojovnicemi, z nichž mnohé v boji zahynuly. Fascinující svědectví odhaluje nepříliš známou stránku sovětského boje proti nacistům.

LJUBOV VINOGRADOVOVÁ
Narodila se v Moskvě v roce 1973. Po získání titulu Ph.D. z mikrobiologie na Ruské státní zemědělské univerzitě v Moskvě v roce 2000 se vrhla na studium filologie cizích jazyků, konkrétně angličtiny a němčiny. V roce 1995 pomáhala významnému britskému historikovi Antonymu Beevorovi s výzkumem k jeho knize Stalingrad: Osudové střetnutí 1942–1943, která byla přeložena do 18 jazyků. Od té doby pracovala na mnoha dalších výzkumných projektech. Jako historička se specializuje na sovětské a současné ruské dějiny.

JANA HOLCOVÁ
Vystudovala herectví na katedře alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulta Akademie múzických umění v roce 1999. Její ročník pod vedením Miroslava Krobota vytvořil v roce 1997 základ dnešního divadelního souboru Dejvického divadla. Kromě divadla působí také ve filmu a seriálech. Poprvé se v televizi objevila v roce 1995 v seriálu Život na zámku. Její nejvýznamnější rolí je role jí samotné v seriálu Zkáza Dejvického divadla z roku 2019 a rovněž ztvárnila roli pokojské Oksany v seriálu České televize Čtvrtá hvězda.

Copyright © 2017 Lyuba Vinogradova
Translation: © Matouš Rýdel 2020

Audiokniha Odstřelovačky z II. světové války. Autor Ljubov Vinogradovová, čte Jana Holcová. Režie Jakub Tabery.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma