Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Holka statečná - Životní příběh Blanky Čílové

Holka statečná - Životní příběh Blanky Čílové

Daniel Polman

Délka: 12 h 13 min
Interpret: Viktor Dvořák
Vydavatel: Témbr
Vydáno: 2024
Typ souboru: MP3
Velikost: 689 MB

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH BLANKY ČÍLOVÉ A ODVÁŽNÝCH ODBOJÁŘŮ, KTEŘÍ PROŠLI KRUTÝMI VÝSLECHY A JÁCHYMOVSKÝM PEKLEM.

Neuvěřitelný příběh statečné ženy Blanky Čílové, která se v mládí zapojila do protikomunistického odboje, založený na autentických rozhovorech a archivních materiálech. S manželem Zdeňkem patřila k novopacké odbojové skupině. Roku 1949 byla celá skupina zatčena, manžel uvězněn a Blanka se stává samoživitelkou starající se o dvě malé děti. Zdeňka po propuštění sužovaly vleklé zdravotní problémy, na jejichž následky zemřel. Blanka se poté provdala za jejího nejlepšího kamaráda Vratislava Čílu, jehož režim poslal také za mříže a ostnaté dráty. Po jeho boku se dočkala života ve svobodné zemi a vedla s ním pobočku Konfederace politických vězňů. Strhující příběh rozšiřuje čtenáři povědomí o historických souvislostech druhého a třetího odboje a zároveň ho baví svým napínavým dějem.

Román založený na autentickém vyprávění hlavní hrdinky Blanky Čílové (1928). Strhující příběh zasazený do společensko-politického kontextu popisuje osudy hrdinů čelících hrůzám zločinných režimů. Mladí odvážní muži se v roce 1949 stali oběťmi komunistického agenta provokatéra, který poslal za mříže bezmála tři desítky lidí. Blanka přišla na několik let o manžela, její dvě malé děti o tatínka. Ani po návratu z uranových dolů si ho dlouho neužili, jelikož zemřel v pouhých 43 letech na následky ozáření. Jejím druhým manželem se následně stal jejich společný kamarád, který si peklem výslechů, věznic a lágrů prošel také a po boku Blanky se dožil vysněné změny režimu. Román čtenáře vtáhne do děje dialogy a napínavými scénami, zároveň mu předá cenné historické svědectví podložené dobovými archiváliemi.

DANIEL POLMAN
Daniel Polman žije od narození (* 1979) v podkrkonošském městě Nová Paka. S manželkou Šárkou vychovává dvě dcery. Po dokončení magisterského studia managementu cestovního ruchu pracoval 14 let jako šéfredaktor časopisu lidé&HORY, dnes působí jako publicista na volné noze. Kromě psaní se věnuje i vytrvalostnímu sportu, zejména ultra cyklistice, v níž dosáhl několika mezinárodních úspěchů. Od roku 2016 je držitelem českého rekordu v jízdě na 24 hodin (911,68 km), v roce 2019 dokončil jako třetí Čech 5000 km dlouhý závod přes USA „Race Across America“, v červenci 2022 se stal prvním českým finišerem závodu bez podpory „North Cape – Tarifa“, dlouhého 7400 km a protínajícího 15 evropských zemí. Závodní činnost úspěšně propojuje i se sbírkami na pomoc nemocných či hendikepovaných lidí. Zážitky z extrémních závodů a projektů popsal v knihách „Okolo Česka a Slovenska za méně než 8 dní“ a „DREAAM“. Je také autorem pohádkové trilogie o rodině Nezmarů s podtitulem „Pohádky pro malé i velké sportovce“.

Daniel Polman: Holka statečná | Čte Viktor Dvořák | Režie a zvuk Daniel Tůma | Mix a mastering Petr Slabý | Hudba Karpof Brothers | Natočeno ve studiu KARPOFON (AudioStory) | Grafiku podle knižní předlohy adaptovala Jana Rybová | Produkce AudioStory | Supervize Alena Brožová | Vydala Euromedia Group, a. s. – Témbr, v dubnu 2024
Nahrávka vznikla podle knihy:

HOLKA STATEČNÁ © Daniel Polman, 2023 | Grafická úprava, sazba a návrh obálky Petr Sofroňk | Vydala Euromedia Group, a. s. - v edici Universum v roce 2023

Audiokniha Holka statečná - Životní příběh Blanky Čílové, autor Daniel Polman, čte Viktor Dvořák,

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma