Obálka audioknihy Jefferson

Interpret: Ondřej Brousek
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

CO ZMŮŽE SÍLA PŘÁTELSTVÍ! STRHUJÍCÍ A HUMORNÁ DETEKTIVKA PRO DĚTI.

Život mladého ježka Jeffersona se v jedné minutě obrátí vzhůru nohama – je obviněn z vraždy. V napínavé a současně humorné detektivce pátrá s pomocí přátel po pravém viníkovi.

Země, kde tento příběh začíná, je obydlena zvířaty, která chodí vzpřímeně, mluví, mohou si půjčovat knížky v knihovně, mohou se zamilovat, posílat textovky a chodit ke
kadeřníkovi. Sousední země je obydlena lidmi, kteří jsou nejinteligentnějšími ze zvířat.

Život mladého ježka Jeffersona se v jedné minutě obrátí vzhůru nohama – je obviněn z vraždy. To, co zatím znal jen z dobrodružných románů, se stane skutečností. Musí se skrývat a s pomocí přátel pátrat po skutečném viníkovi. Stopy vedou do světa lidí a Jefferson poznává jeho nespravedlnost. Napínavou a zároveň humornou detektivku věnoval francouzský spisovatel svým dětem, ale jak sám říká, nezáleží, pro koho píšete – dobrou knihu oceníte, ať je vám deset nebo šedesát.

JEAN-CLAUDE MOURLEVAT
Francouzský spisovatel, narodil se do rodiny mlynáře v Auvergne. Vystudoval literaturu a několik let učil v Německu a ve Francii. Zatoužil však po kreativnějším a svobodnějším povolání a začal se věnovat divadlu. Byl hercem, režisérem i autorem úspěšné klauniády pro jednoho herce. Od svých čtyřiceti let se věnuje psaní uznávaných a oceňovaných knih pro mládež. V roce 2021 obdržel Cenu Astrid Lindgrenové. Mourlevat je ve Francii velmi populárním a vydávaným autorem, byl jmenován rytířem umění a literatury. Jeho knihy ztvárňující fantaskní realitu byly přeloženy do více než dvaceti jazyků.

ONDŘEJ BROUSEK
Český herec, hudebník, skladatel a režisér. Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři. Po studiu začal vystupovat v Divadle na Fidlovačce. Od roku 2013 je členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech (exceloval například v představeních Andorra, Amadeus, Peer Gynt, Zmoudření Dona Quijota). Významnou se stala jeho práce v rozhlase (za výkon v inscenaci Tři životy Dmitrije Šostakoviče obdržel rozhlasovou Cenu Thálie). V oblasti audioknih se angažuje jako interpret i skladatel. Je členem kapely Monkey Business. Známá je i jeho tvorba v oblasti vážné hudby (napsal dvě symfonie, balet Kytice, zaujal skladbou Sinfonieta La Petite Joie).

Nahrávka vznikla podle knihy Jean-Claude Mourlevata Jefferson vydané nakladatelstvím Baobab v roce 2019. Jefferson © Gallimard Jeunesse Jeunesse 2018. Z francouzského originálu Jefferson přeložila Hana Zahradníčková. Translation © Hana Zahradníčková, 2019. Čte Ondřej Brousek. Režie, zvuk Jan Koukal. Vyrobilo studio Soundguru. Cover illustration by Lisa d’Andrea © Gallimard Jeunesse, 2018. Úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Jefferson, autor Jean-Claude Mourlevat, čte Ondřej Brousek.