Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Orgány nepatří do nebe

Orgány nepatří do nebe

Renata Kalenská

Délka: 8 h 36 min
Interpret: Ondřej Novák
Vydavatel: Audiotéka, N media
Vydáno: 2024
Typ souboru: MP3
Velikost: 485 MB

ROZHOVORY S TRANSPLANTAČNÍM CHIRURGEM JIŘÍM FROŇKEM A JEHO PACIENTY

„Jedeme na sál. Cítím, jaká je mi na pojízdné posteli jen v andělíčku zima. Klepu se. Imunitu mi příslušnou medikací stáhli skoro k nule, aby moje tělo bylo ochotné nové orgány přijmout. Nemám strach. Je to jakýsi druh adrenalinu, mlha v hlavě, gumové vystresované tělo. Podobá se to pocitu, když jsem jako dítě startovala na závodech ve sprintu. Zaklekám do bloku. Tretry potřebovat nebudu.“

Novinářka Renata Kalenská v roce 2018 podstoupila transplantaci ledviny a slinivky. Za záchranu svého života vděčí špičkovému transplantačnímu týmu z pražské nemocnice IKEM, který vede přednosta Jiří Froněk. O jejich práci se však rozhodla vyprávět už o něco dříve, když měla možnost sledovat Jiřího Froňka při operaci na sále a viděla, s jakým zápalem chirurgii provádí. Vedla s ním proto obsáhlý rozhovor a mluvila také s řadou pacientů po transplantaci, jejichž příběhy jsou jen stěží uvěřitelné.

Tato audiokniha vzdává hold nejen mimořádné osobnosti české transplantační chirurgie, ale především všem lidem, kteří tváří v tvář smrti prokazují obrovskou odvahu, nezdolnost ducha, nezištnost a lásku k bližnímu. Dokazuje, že čím blíž smrti se ocitáme, tím lépe chápeme skutečnou hodnotu života.

Rozhovory s Jiřím Froňkem a pacienty doplňují kněz a lékařský etik Marek Orko Vácha a psychiatr Radkin Honzák.

Kniha se dostala do širší nominace poroty Magnesia Litera 2024 v kategorii ČRo Plus Litera za publicistiku.

RENATA KALENSKÁ
Redaktorka Deníku N, dříve pracovala pro Lidové noviny, Týden, Český rozhlas Plus, TV Seznam. Vydala dvě knižní beletrie a knižní rozhovory s Jiřím Stránským, Otakarem Motejlem, Janem Saudkem a Vratislavem Brabencem. J. A. Pitínský z jejích rozhovorů inscenoval divadelní hru Renata Kalenská, Lidové noviny. Spolupodílela se na filmu Evangelium podle Brabence režiséra Míry Janka, který získal cenu Trilobit. S režisérem Břetislavem Rychlíkem spolupracovala na dokumentárním filmu Bílá labuť Pavla Dostála. Moderovala také v brněnském divadle Husa na provázku a v Knihovně Václava Havla. Získala novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky a Novinářskou cenu Nadace OSF.

Audiokniha Orgány nepatří do nebe, autorka Renata Kalenská, čtou Dana Černá, Martin Sláma, Petr Štěpán a další. Režie Ondřej Černý.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma