Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Krysař

Krysař

Viktor Dyk

Délka: 41 min
Interpret: Petr Buchta
Vydavatel: Bread and Games Production
Vydáno: 2023
Série: Literatura do ucha
Typ souboru: MP3
Velikost: 39 MB

Cyklus Literatura do ucha vám přináší dramatizace světové i české klasiky ve zkrácené podobě, neochuzené o to podstatné a s citacemi. Uslyšíte nejen samotný příběh, ale dozvíte se i přehledně shrnuté informace o autorovi, jeho životě a díle i dobovém kontextu. Poslechněte si nejslavnější romány našeho věku.

Role vypravěče se zhostil Petr Buchta, dále hrají Petr Gelnar – Krysař, Barbora Mošnová – Agnes, Magdaléna Zimová – Matka, Radka Pavlovčinová – Kätchen, Viktor Dvořák – Sepp Jörgen.

“NEJMENUJI SE; JSEM NIKDO. JSEM HŮŘ NEŽ NIKDO, JSEM KRYSAŘ.”

Krysař je nejznámější dílo českého básníka, prozaika, dramatika, ale také politika Viktora Dyka, který byl během první světové války dokonce vězněn za velezradu coby český odbojář. Vychází se staré německé pověsti o ztracených dětech, která sahá až do 13. století.

Titulním hrdinou příběhu je krysař, romantická postava tajemného muže beze jména se zvláštním talentem vyhánět z měst pomocí své hry na flétnu krysy. Děj knihy začíná ve chvíli, kdy krysař přichází do německého města Hammeln. Kromě zrady, kterou mu někteří obyvatelé města přichystají, se zde dočká ještě jedné nenadálé věci – vášnivě se zamiluje do mladé krásné Agnes. Ta už ovšem jednoho snoubence má.

Krysy v příběhu představují něco odporného – přenášejí infekci a nemoci. Krysař sám je pak lidmi vnímán jako užitečný, ale nikdo kromě Agnes s ním nechce pěstovat nějaké bližší styky. Nemoc tu ale funguje i v metaforické rovině. Očima krysaře jsou nemocní všichni lidé v městečku a jejich nemocemi jsou zlé lidské vlastnosti a špatný charakter. Krysař je postaven před volbu, zda z města tiše a poklidně odejít, nebo se pomstít.

více

Série Literatura do ucha

Obálka audioknihy Krysař
Krysař

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma