Obálka audioknihy Holandská vila

Interpret: Jan Šťastný
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2022

Když za splnění otcova amerického snu musí zaplatit jeho děti…

Dojemný příběh o výjimečném sourozeneckém poutu, nelehkém rodinném dědictví a síle odpuštění začíná koncem 40. let na předměstí Filadelfie, mezi zdmi honosného sídla, které tak trochu proti vůli svých nejbližších zakoupil úspěšný podnikatel Cyril Conroy. Říká se můj dům, můj hrad, ale Holandská vila připomínala spíše zakletý zámek a jen těžko mohla jeho dětem – sympatickému Dannymu a rozkošně jízlivé Maeve – vynahradit věčně zaneprázdněného otce, zmizelou matku a nepřátelskou macechu. Možná právě proto mezi nimi vzniklo tak silné pouto, jež jim později mnozí závidí nebo vyčítají. Přestože se oběma nakonec podaří vybudovat si vcelku spokojený život, temný přízrak minulosti v podobě rodného domu, odkud byli kdysi vyhoštěni, jim ani po několika desítkách let nedává spát. Dokážou se tito „vyhnanci z ráje“ smířit s vlastním osudem a dát svým blízkým druhou šanci?

Osmý román oceňované americké spisovatelky se stal bestsellerem a v roce 2020 se objevil mezi finalisty Pulitzerovy ceny.

ANN PATCHETTOVÁ
Autorka osmi románů, několika souborů povídek a esejů a jedné knihy pro děti je absolventkou kurzu tvůrčího psaní Iowa Writerʼs Workshop, který se americké spisovatelce zjevně vyplatil – její knihy se v USA staly bestsellery a byly přeloženy do více než 30 jazyků. Láska k literatuře ji také v roce 2011 přiměla otevřít si v Nashvillu, kde nyní žije, vlastní knihkupectví. Českého vydání se dočkaly autorčiny romány Bel Canto (2001, č. 2009), Země divů (2011, č. 2012), Společenství (2016, č. 2019) a Holandská vila (2019, č. 2021). Na motivy románu Bel Canto, vyznamenaného cenami Womenʼs Prize for Fiction a PEN/Faulkner Award for Fiction, byl v roce 2018 natočen stejnojmenný film s Julianne Mooreovou v hlavní roli.

JAN ŠŤASTNÝ
Zlínský rodák se před kamerou objevil už jako dítě v seriálu Jedno malé sídliště (1978) a zakrátko i v celovečerních filmech Mezi námi kluky či Za humny je drak. Ještě za studií získal hlavní roli uvědomělého mladíka Petra Vitáska v seriálu Rodáci (1987). Po absolvování DAMU – kde nyní přednáší na katedře činoherního divadla – působil čtyři sezony v Národním divadle a v roce 1992 se připojil k ansámblu Divadla na Vinohradech (Král Krysa, Othello, Richard II., Brouk v hlavě, Bratři Karamazovi, Ideální manžel ad.). Hraje v řadě TV seriálů (Život na zámku, Zdivočelá země, Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě, Vyprávěj, Slunečná apod.) a vypracoval se v žádaného dabéra. Jeho hlasem k posluchačům promlouvají mj. Antonio Banderas, Mel Gibson nebo Viggo Mortensen. Účinkuje i v těchto audioknihách vydavatelství OneHotBook: Předčítač, Na konci října (obě 2021).