Obálka audioknihy Klub divných dětí

Vydáno: 2020
Série: Klub divných dětí

Klub divných dětí#1

Nejsme jiní, jsme prostě divní!

Jmenuji se Mila a mám ráda pavouky, vlastně všeobecně hmyz, nebo spíš všechna zvířata. Umím se „ztratit ze světa“. Stačí se na něco soustředit, a vše kolem přestane existovat.

Já jsem Petr. Chodím už do čtvrté třídy, ale vypadám jako prvňák. Hezky maluji a v noci… nemůžu spát. Bojím se tmy, nebo spíš toho, co se v ní může skrývat. Když konečně usnu, zdají se mi hrozné sny…

Katka, těší mě. Moc často se nepředstavuji, nemám mnoho přátel. Možná proto, že jsem ošklivá a… tlustá. S lidmi se do hovoru moc nepouštím, raději si čtu, tak jsem nejšťastnější.

Ťuk, ťuk, ťuk… Jo, tady přichází Franta, mě netěší. Jak vidíte, jsem mrzák, teda postižený, jak se to říká. Mám nemocné nohy a bez berlí se neobejdu. Chcete vědět, co mě baví? Koukněte se na můj YouTube profil!

Tihle čtyři se náhodou potkají. Na začátku nejsou ani přátelé – spíš divné děti, co spolu tráví čas. Jenže pak zažijí něco, na co se nezapomíná.

„Jsem divná, já to vím. Vím to už dlouho, takže jsem si zvykla, že se na mě lidi někdy dívaj. ‚Zvykla‘ je možná nepřesný, protože mně to bylo vždycky jedno, jen jsem viděla, že lidi si myslí, že divná jsem.“

PETRA SOUKUPOVÁ
Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Od roku 2011 působí jako dramaturgyně seriálu Ulice a scenáristicky se podílela na sitcomech Comeback (2008–2010) a Kosmo (2016). Dosud vydala pět úspěšných knih pro dospělé (K moři, Zmizet, Marta v roce vetřelce, Pod sněhem a Nejlepší pro všechny) a dvě prózy pro děti (Bertík a čmuchadlo a Kdo zabil Snížka?). Za prozaický debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena, byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a na cenu Magnesia Litera. Její druhá kniha – triptych povídek Zmizet – byla opět nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a v soutěži o Magnesii Literu 2010 získala hlavní ocenění Kniha roku. Se scénářem k povídce Na krátko (zařazené do knihy Zmizet) vybojovala třetí místo v Ceně Sazky za nerealizovaný scénář a ukončila jím studium na FAMU. Stejnojmenný film podle této předlohy natočil Jakub Šmíd (2018).