Obálka audioknihy Nabarvené ptáče

Interpret: Jiří Köhler
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019

V prvních týdnech druhé světové války, na podzim roku 1939, poslali rodiče svého šestiletého chlapce z jednoho velkého města ve východní Evropě do bezpečí jedné vzdálené vesnice. Za okupace a ve válečném zmatku, kdy docházelo k neustálému přesunu obyvatelstva, rodiče ztratili spojení s člověkem, který jejich dítěti našel prozatímní domov na vsi. Mezitím chlapcova pěstounka zemřela a opuštěné dítě putovalo samo od vesnice k vesnici. Někdy mu lidé poskytli přístřeší, jindy ho odehnali…

JERZY KOSIŃSKI
Americký autor polského původu ve čtyřiadvaceti letech emigroval do USA a hned svým prvním románem Nabarvené ptáče (Argo, 1995, 2011, 2017, 2019) líčícím osud malého židovského chlapce, který sám prožil druhou světovou válku na zaostalém venkově kdesi v prostoru východní Evropy, získal v roce 1965 velký ohlas. Podle románu byl natočen také stejnojmenný film (režie: Václav Marhoul, 2019). Vydal celkem třináct knih, česky jich vyšlo zatím pouze pět. Kromě Nabarveného ptáčete vyšly ještě prózy Kroky (Argo, 1996), Schůzka na slepo (Argo, 2005), Kokpit (Dokořán, 2010) a novela Byl jsem při tom (Argo, 1995, 2018; Dokořán 2010), kterou proslavilo i filmové zpracování s Peterem Sellersem v hlavní roli (režie: Hal Ashby, 1979).

JIŘÍ KÖHLER
Narodil se v Praze, absolvoval střední průmyslovou školu sdělovací techniky a studuje na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Již od dětství se věnuje dabingu, rozhlasové tvorbě i hudbě a její výuce. Jeho hlasem promlouvají chlapci z mnohých zahraničních seriálů a velkofilmů (Jak vycvičit draky - 2014, Jurský park – 2015, Fantastická zvířata a kde je najít – 2016 a další).

JAN KAČER
Český herec a režisér po Střední škole keramické v Bechyni vystudoval obor režie na pražské DAMU a poté odešel do Divadla Petra Bezruče v Ostravě, kde působil jako režisér i herec a později se i s kolegy stal jedním ze zakládajících členů Činoherního klubu v Praze. Od roku 1976 do 1981 působil souběžně v pražském Divadle E. F. Buriana a mezi léty 1986 až 1990 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. Jako režisér působil i na přední scéně v Národním divadle (1990-1997), poté zde účinkoval už výhradně coby herec. Na stříbrném plátně debutoval ve snímku Probuzení (1959), první hlavní roli ztvárnil v adaptaci Smrt si říká Engelchen (1963). Filmoví a televizní diváci ho znají ze snímků Cesta hlubokým lesem (1963), Každý den odvahu (1964), Nikdo se nebude smát (1965), Den sedmý, osmá noc (1969), Údolí včel (1967), Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1966) či ze seriálů jako Jana Eyrová (1972) a Rodinná pouta/Velmi křehké vztahy (2004–2007). Režíroval mnoho divadelních her a několik televizních filmů, je také autorem tří vzpomínkových biograficky laděných knih (Jedu k mámě, 2003; Mírnou oklikou, 2005; K přátelům, 2012).