Obálka audioknihy Novičok nebo kulka

Interpret: Petr Gojda
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

„Označují je za zrádce, nepřátele režimu, odpadlíky či prostě jen za nepohodlné oponenty režimu a neštítí se ničeho – ani vraždy.“

Investigativní novinář Ondřej Kundra přináší šokující informace o tom, jak Putinovo Rusko zachází s lidmi, které svévolně samo označí za zrádce, nepřátele režimu, odpadlíky či je vyhodnotí jako nepohodlné oponenty režimu. Na konkrétních případech ukazuje, jak dnes hlavně ruská kontrarozvědka FSB – hlavní domácí bezpečností služba Ruské federace a hlavní nástupnická agentura KGB, která podléhá přímo Putinovi –, a vojenská rozvědka GRU podléhající náčelníkovi Generálního štábu, pracují.

Těmi konkrétními případ jsou útoky na Alexeje Navalného, Sergeje Skripala, Alexandra Litviněnka a další řízené atentáty, které ve světle informací nejsou ojedinělými, izolovanými případy, ale jde o propracovaný systém vypořádávání se s lidmi, která ruská administrativa vyhodnotí jako nežádoucí. Věnuje se také nejnovějším českým kauzám výbuchu muničních skladů ve Vrběticích i odstranění sochy maršála Koněva.

Na svých zjištěních spolupracoval s mezinárodní investigativní skupinou Bellingcat a vedl rozhovory s desítkami osobností politiky, investigativní žurnalistiky, tajných služeb a dalších bezpečnostních složek.

ONDŘEJ KUNDRA
Český investigativní novinář. Ve svých textech se věnuje hlavně tématům zneužívání moci, korupce, dezinformačních kampaní, nefunkčnosti justice a působení cizích mocností na území České republiky. Jeho domovskou stájí je týdeník Respekt, se kterým spolupracuje od roku 1999 (po třech letech se stal stálým členem redakce a později i zástupcem šéfredaktora). V roce 2011 získal za politické analýzy a investigativní texty Novinářskou křepelku a zároveň Novinářskou cenu (za text rozkrývající spětí justice s politikou s cílem nevyšetřovat klíčové korupční případy). Tématu působení ruských agentů operující na českém území se věnuje také jeho kniha Putinovi agenti (BizBooks, 2016), která volně inspirovala stejnojmennou inscenaci Petry Tejnorové v žánru live-cinema (Jatka78, 2019).

PETR GOJDA
Český moderátor, slovesný redaktor, překladatel a režisér. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval obory španělština a divadelní věda a na Katedře alternativního a loutkového divadla Divadelní akademie múzických umění v Praze režii a dramaturgii. Od roku 2011 spolupracuje s Českým rozhlasem. Nejprve jako hlasatel a moderátor – připravoval také publicistické příspěvky (převážně z divadelního prostředí). V roce 2017 se stal slovesným dramaturgem Českého rozhlasu 3 – Vltava. Jeho melodického hlasu využívala také Česká televize, kde pracoval jako moderátor a jako jeden z hlasů stanice ČT 2.

Nahrávka vznikla podle knihy Ondřeje Kundry Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici, vydané nakladatelstvím Paseka v roce 2021. Copyright © Ondřej Kundra, 2021. Čte Petr Gojda. Zvuk Vratislav Hubička. Hudba Soundguru. Vyrobilo studio Soundguru. Úprava obálky pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.
.

Audiokniha Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici. Autor Ondřej Kundra, čte Petr Gojda.