Obálka audioknihy Houslistka z Osvětimi

Interpret: Šárka Šildová
Vydavatel: Jota
Vydáno: 2023

Má naději láska, která vyklíčila mezi ostnatými dráty vyhlazovacího tábora?

Historický román o životě slavné rakouské houslistky Almy Rosé.

V Osvětimi je každý den bojem o přežití. Alma má na ruce světle modrým inkoustem vytetované číslo 50381 a odtržená od svých milovaných je spolu s tisíci dalšími namačkaná v labyrintu ostnatých drátů. Každý den tu mizí lidé a nikdo je už nikdy nespatří.

Tragická realita nemůže být vzdálenější Almině předchozímu životu. Jako uznávaná houslistka uchvacovala své publikum, když se ale v Evropě začali roztahovat nacisté, nemohla ji zachránit žádná sláva světa… Když velitelka ženského tábora Almu jmenuje dirigentkou táborového orchestru, který hraje vězňům plahočícím se do práce i vysokým důstojníkům SS, Alma odmítne: „Mohou mě zabít, ale nepřinutí mě hrát.“ Brzy si však uvědomí, jakou moc s sebou tato pozice nese: může zajistit hladovějícím dívkám příděly jídla navíc a mnoho z nich zachránit před smrtí. Takto Alma potká i Miklóse, talentovaného klavíristu. Obklopeni zoufalstvím nacházejí radost ve společných zkouškách, tajných vzkazech a koncertech, které hrají bok po boku, zatímco se modlí, aby utrpení jednoho dne skončilo. Ale v Osvětimi je i vzduch, který dýchají, prosycený ztrátou a jedinou jistotou je tragédie… Může jejich láska na tak zoufalém místě přežít?

Houslistka z Osvětimi, román vycházející z nezapomenutelného příběhu Almy Rosé, připomíná jednu z nejodvážnějších, nejkurážnějších a nejinspirativnějších hrdinek historie. Almina statečnost zachránila nespočet životů a dodala naději těm, kteří už zapomněli, co to slovo znamená…

ELLIE MIDWOODOVÁ
Ellie Midwoodová je americká bestsellerová autorka, držitelka řady literárních ocenění, zaměřuje se na historickou fikci, především na druhou světovou válku. Zájem o toto období v ní probudil její dědeček, který se bojů osobně účastnil a již jako malé jí o válce vyprávěl. V knihách popisuje skutečné dějinné události a kombinuje je s příběhy obyčejných lidí, odhaluje jejich slabosti i ohromnou odvahu. Ellie vystudovala lingvistiku, sbírá dokumenty, knihy a studie o druhé světové válce, ze kterých čerpá ve svých románech.

ŠÁRKA ŠILDOVÁ
Šárka Šildová - absolventka brněnské JAMU. Po studiu strávila několik sezon v divadle F.X. Šaldy v Liberci, odkud se po čase vrátila zpět do Brna, kde působí na volné noze. Hraje v několika nezávislých divadlech jako třeba divadlo Feste, Aldente nebo Spolek OUKEJ, hostuje v Horáckém divadle v Jihlavě.

Kromě divadla se věnuje moderování, natáčení seriálů a reklam a četbě nejen audioknih, ale taky pohádek a příběhů na dobrou noc pro její tři děti.

Nahrávka vznikla podle knihy Ellie Midwoodové Houslistka z Osvětimi vydané Nakladatelstvím JOTA v roce 2022. Copyright © Ellie Midwood, 2020. Z anglického originálu The Violinist of Auschwitz přeložila Radka Kimličková. Translation © Radka Klimičková, 2022. Audiokniha © Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2023. Čte Šárka Šildová. Hudba Rudolf Novák, režie, střih a mastering Jiří Lukášek. Vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v roce 2023.