Obálka audioknihy Herbář vzpomínek

Vydavatel: Audiotéka, MOBA
Vydáno: 2023

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH UTAJOVANÉ UKRAJINSKÉ TRAGÉDIE ŘÍZENÉ STALINISTICKÝM RUSKEM

Ukrajina, rok 1929. Kátě je šestnáct let, žije se svou milující rodinou a je zamilovaná do chlapce od sousedů. Jenže pak do její vesnice dorazí Stalinovi příznivci a Kátin život se začíná dramaticky měnit. Sousedé, kteří odmítají kolektivizaci, mizí neznámo kam a každý nový den je nejistý. Za odpor vůči režimu se platí vysoká cena, celý ukrajinský venkov svírá nepředstavitelný hlad a přežití se zdá být pouze nedosažitelným snem. A přesto i v těch nejtemnějších časech svítá naděje – láska. Po sedmdesáti letech objeví mladá vdova Cassie deník své babičky, v němž se ukrývají dávno ztracená tajemství její rodiny a krutá historie ukrajinského hladomoru. Odkrývání rodinné minulosti pomůže mladé ženě pochopit spletité lidské osudy a vlije jí do žil novou naději…

ERIN LITTEKEN
Erin Litteken je spisovatelka, absolventka studia historie a zapálená badatelka. Od dětství napjatě poslouchala vyprávění příbuzných o útrapách, jaké prožívali na Ukrajině v období kolem druhé světové války. Rodinné zkušenosti a zážitky zpracovala ve svém prvním historickém románu Herbář vzpomínek. Erin Litteken žije s manželem a dětmi ve státě Illinois v USA.

VILMA CIBULKOVÁ
V roce 1980 absolvovala Střední pedagogickou školu v Karlových Varech a začala studovat na pražské DAMU. Ještě během studia hostovala v Divadle Na zábradlí a v letech 1984–1990 byla členkou činohry Národního divadla. V období let 1992–2003 působila v Divadle pod Palmovkou, poté do roku 2010 v Ungeltu a od roku 2008 hostuje v Divadle na Vinohradech. Dosud nejvyššího ocenění se dočkala na MFF v Moskvě 2010, odkud si přivezla cenu za hlavní roli v mrazivé komedii o tuhé normalizaci Zemský ráj to napohled (2009).

KLÁRA SEDLÁČKOVÁ OLTOVÁ
Po gymnáziu byla přijata na Janáčkovu akademii múzických umění, kterou absolvovala v roce 1998. Hned po studiích vyhrála konkurz do Divadla v Dlouhé, kterému zůstala věrná dodnes. Za postavu Kristýny Fialové v Našich furiantech získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích. Divákům i odborné kritice dokázala, že má talent také na charakterní role (Irina Arkadinová v Rackovi, Lady Macbeth v Macbethovi). Spolupracuje s Českým rozhlasem a z filmové tvorby připomínáme Kytici nebo Román pro ženy.

Audiokniha Herbář vzpomínek, autorka Erin Litteken, překlad Irena Steinerová. Čtou Vilma Cibulková, Klára Sedláčková Oltová, režie Helena Rytířová.