• Přeskočit na hlavní obsah
  • Přeskočit na hledání
  • Listy 5/2024

    Vydavatel: Listy, dvouměsíčník pro kulturu a dialog
    Další čísla: Listy
    Počet stran: 1
    Publikováno: 16. 10. 2024

    Vybíráme pro vás z Listů 5/2024. Listy jsou dvouměsíčník s pestrou porcí textů o domácí i zahraniční politice a společnosti a opravdu bohatou dávkou kultury zahrnující knižní a divadelní recenze, fotografickou přílohu nebo povídky, básně a fejetony.

    Čtěte Listy, je to zdravé — www.listy.cz

    ———

    SPOLEČNOST

    → Miroslav Jašurek s Hedou Čepelovou se ptají na jednoduchou, ale zásadní otázku: Čemu vlastně věříme a jak si představujeme, že funguje svět?

    → Patrik Eichler hodnotí krajské volby. Co aktuálně charakterizuje českou politiku?

    → Ve spolupráci s Inspiračním fórem přinášíme rozhovor se socioložkou Ninou Fárovou. I přes vývoj technologií se objem domácích prací nezměnil a péče o domácnost zůstává především v rukou žen. Jaký potenciál změnit nezměnitelné mají chytré technologie?

    → Co bude po Ficovi? Jak se vypořádat s tím, že lidi mají strach, který není jen produktem propagandy? Juraj Buzalka se zamýšlí nad budoucností Slovenska.

    → Martin Burian píše z Rakouska o situaci v zemi po parlamentních volbách.

    → Objevte s Pavlem Ičem neznámé hrdiny slovenského protifašistického odboje. Seznamte se s Máriou Gulovičovou a Jánem Harmanem.

    → Sociální demokrat Hans Schuierer se v boji proti výstavbě jaderného zařízení ve Wackersdorfu nedaleko českých hranic postavil pokynům vlády z Mnichova. Tento čin se v německé politice stal ikonickým. Rozhovor s Hansem Schuiererem pro vás přinášejí Veronika Hofingerová s Janem Šíchou.

    → Francouzská mladší generace méně pije víno a jí maso. Co nám říká změna zdánlivě zakořeněných návyků?

    → Marcus Schneider píše z Bejrútu o izraelském útoku na Libanon.

    → Přichází africké jaro? Mladí během protestů v Africe volají po změnách, píše vedoucí afrického oddělení Friedrich-Ebert-Stiftung Henrik Maihack.

    → Paul Mason připomíná fakt, že do ruské války na Ukrajině je zapletená celá Evropa a vyvozuje z toho důsledky pro evropské lídry.

    → Finsko je od jara 2023 v rukou pravicové vlády Petteriho Orpa. Jak se jeho vláda v zemi projevuje, píše ředitel finské sociálně demokratické Nadace Kaleviho Sorsy Laury Finér.

    → Zprávu z Maďarska přináší Bálint Misetics. Orbán je krom odporu k liberální demokracii znám i svým postojem proti myšlence sociálního státu. Jak se to na Maďarsku podepisuje?

    → Itálie se hýbe směrem k autoritářství. Jak ho může porazit sociální dialog, píše Andrea Morniroli.

    KULTURA

    → Byli jsme u devátého ročníku mezinárodního básnického festivalu Cena Václava Buriana. Přinášíme reportáž a báseň Neznámá planeta Zity Iszó, vítězky hlavní ceny za poezii.

    → Svůj jedinečný pohled na ulice světa přináší ve výběru fotografií Jiří Pelikán.

    → Podzimní jitro až k vám domů doručí báseň Adolfa Červinky. Zastavuje se nad ní Petr Borkovec.

    → „Che bel posto,” tři jednoduchá slova kněze, která změnila život. Začtěte se do povídky Lindy Liczki.

    → Adam El Chaar vás ve své reportáži vezme na padesátou Letní filmovou školu v Uherském hradišti.

    → Přijměte pozvání literárního historika a teoretika Františka Všetečky na cestu tvorbou básníka Wojciecha Ossolińského, jehož dominantním znakem je kritičnost, břitký humor a sarkasmus.

    → Jak se na polské společnosti podepsaly politické, hospodářské a společenské změny od poloviny 80. let do nástupu postkomunistické levice k moci? Historik a polonista Jan Škvrňák pro vás recenzuje novou knihu Michala Przeperskiho Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986–1993.

    → Recenze se dočkal i Život na tekutých pieskoch Jána Štrassera, Život na pavoučím vlákně Anny Strnadové nebo Zberatel' okamihov Mariána Hataly.

    → Pavla Bergmannová vás vezme do Moravského divadla Olomouc na Erbenovu Kytici. Stojí za to si do Olomouce udělat výlet?

    → Věra Čáslavská se v Japonsku stala hrdinkou a celebritou. Dnes její účast na tokijské olympiádě v roce 1964 připomíná plzeňské loutkové divadlo Alfa v česko-japonské inscenaci a také Alena Zemančíková v Listech.

    → Budapešť hostila Evropské sympózium o historii a současnosti rozhlasových her. Mimořádné okolnosti jeho letošního konání a závěry setkání popisuje Andrea Hanáčková.

    → Tomáš Tichák vás ve svém fejetonu zaveze do Polska s polonistou a připomíná tak desáté výročí úmrtí překladatele, publicisty, dlouholetého redaktora a vydavatele Listů Václava Buriana. Další fejetony se popasovávají s těžkým uzlem gordickým, Emilem Háchou nebo xenofobií v české společnosti.

    více

    Jak číst e-magazíny nejpohodlněji?


    Ikona aplikace O2 Knihovna
    V aplikaci O2 Knihovna
    • bez registrace
    • na telefonu i tabletu
    Stáhnout zdarma