Obálka audioknihy Námluvy, Tragédem proti své vůli

Interpret: Jaroslava Adamová
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2016

Anton Pavlovič Čechov (*29. ledna 1860 – 15. července 1904) byl ruský dramatik a prozaik.

Na námluvy ke statkáři se dostaví jeho soused. Rád by za ženu jeho dceru. Než ale nápadník osloví dceru s nabídkou, rozhovoří se o svém majetku, do něhož patří i Volí loučky. Dcera však opáčí, že každý ví, že Volí loučky patří jim. Hádka vyvrcholí urážkami a odchodem nápadníka. Když se však dcera dozví, že právě přišla o ženicha, nutí otce, aby se muž vrátil. Sotva se však nápadník vrátí, dojde k další rozepři, tentokrát o kvalitu psa. A tak nakonec otec námluvy urychlí, s poznámkou, že tu začíná to pravé rodinné štěstí.
O tom, že námluvy mohou pr(oběhnout zcela netradičně a dokonce, že se mohou proměnit až v gejzír groteskních situací, přesvědčí všechny diváky, milující humor a jemnou situační komiku, ve skvělých hereckých výkonech Inrid Timkové, Milana Lasici a Julia Satinského v žertovné jednoaktovce Antona Pavloviče Čechova Námluvy, kterou přeložil Leoš Suchařípa a režijně v brněnském studiu České televize ztvárnil Vladimír Strnisko. Dodejme jen, že skvělí slovenští herci si vybrali skvělého autora – A. P. Čechov uměl nejen zdůraznit roli atmosféry, ale navíc dokázal vnější dramatický konflikt nahradit vnitřními střety lidské psychiky a jednoduchý děj zvýraznit komickými prvky.
Přijměte pozvání na představení Divadla na dlani. Námluvy jsou ruskou veselohrou o námluvách dvou nesnesitelně majetnických, lakomých a tvrdohlavých lidí za doprovodu otce nevěsty, který má podobné vlastnosti jako oba snoubenci. Tato jednoaktová hra pochází z dílny Antona Pavloviče Čechova, světoznámého ruského prozaika a dramatika. Skrze svá díla autor kritizuje společenské neduhy, což je na díle Námluvy dobře vidět. Zde jsou hlavními tématy hamižnost, lakomost, hádavost a tvrdohlavost.

Původní LP album 1018 4034 vyšlo v Supraphonu v roce 1986

Námluvy, Tragédem proti své vůli - audiokniha obsahuje záznam představení Divadla na dlani. Autor Anton Pavlovič Čechov. Hrají Jaroslava Adamová, Vlastimil Brodský, Dana Brochová, Rudolf Hrušínský, Ladislav Pešek, Josef Somr.