Obálka audioknihy Etiketa před 100 lety – aneb Společenský katechismus – Ve společnosti

Etiketa před 100 lety – aneb Společenský katechismus – Ve společnosti

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský

Interpret: Jan Eisler
Vydavatel: Autreo
Vydáno: 2020

Jaká byla ETIKETA před 100 lety?

Rady a pokyny, kterak chovati se ve společnosti, na ulici i na místech veřejných a kterak vésti sobě při různých příležitostech společenských, jak vhodně úbor svůj zaříditi, jak slušně hovořiti a vůbec kterak vyhověti rozmanitým formám společenským.

„...nesluší se pozdravovati se na ulici navzájem hlučně, zastavovati, objímati a líbati se...”
„...při produkcích hudebních neudávej taktu ani hlavou, ani rukou, zvláště jsou-li při tom tvoji sousedé v nebezpečí...”
„...gentleman je pln úcty a něhy k ženám; vůči nim se mírní ve všem všudy, v hovoru s nimi je vybraný a zdvořilý až úzkostlivě. Mluví o ženách i za jejich nepřítomnosti s úctou, nekompromituje jich nikdy a je-li nutno, brání je slovem i skutkem...”
„...dívka nemluví ani příliš hlasitě, ani šeptem, hlas její nebudiž ani unylý, ani pronikavý. V hovoru sluší jí ještě více než mladíkovi vyhýbati se silným nebo titěrným výrazům, neshledává všecko báječným, nezbožňuje všecko, není jí vše hezoučké a miloučké, nádherné, rozkošné atp., pokud jde o věci docela prosté a obyčejné, aniž se stále a všemu diví nebo směje...”

JIŘÍ STANISLAV GUTH-JARKOVSKÝ
Jiří Stanislav Guth-Jarkovský byl českým propagátorem sportu, generálním tajemníkem Mezinárodního olympijského výboru a spoluautorem olympijské charty. Byl také předsedou Českého a po vzniku republiky Československého olympijského výboru, spoluzakladatelem a prvním předsedou České amatérské atletické unie, předsedou a redaktorem Klubu turistů. Známý je zejména jako autor publikací o správném a slušném chování.

Audiokniha Etiketa před 100 lety – aneb Společenský katechismus – Ve společnosti
Autor Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. Čte Jan Eisler.