Obálka audioknihy Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou

Vydáno: 2023
Velikost: 1.01 GB

VÝJIMEČNÁ PŘÍLEŽITOST POZNAT AUTORA SLAVNÉ ZEMĚPLOCHY

Terry Pratchett byl jedním z nejzásadnějších autorů fantastiky posledního půlstoletí. Za svůj život dokončil 41 knih, které byly přeloženy do bezmála 40 jazyků, a jeho příběhy ze světa Zeměplochy, Dlouhého vesmíru, Koberců nebo Dobrých znamení jsou dodnes láskyplně citovány čtenáři z celého světa. Když mu byla v 59 letech diagnostikována vzácná forma Alzheimerovy choroby, začal spolu se svým asistentem pracovat na vlastním životopisu – ačkoliv se zařekl, že podobnou knihu nikdy nenapíše. Rob Wilkins zaznamenal řadu Pratchettových historek, ilustrujících jeho neobyčejný život od dětství až po dospělost, od přečtení prvních knih až po psaní těch posledních, a zachytil tak tohoto výjimečného autora způsobem, který dost možná překvapí i mnoho jeho fanoušků. Dozvědí se, jaká šichta v novinářské praxi byla pro Pratchetta nejhorší, která zvířata měl v oblibě i jaké lidi rozčiloval, co v něm vyvolávalo záchvaty úzkosti i co mu naopak působilo radost nebo vedle kterého slavného spisovatele stál jednou v mládí na pisoárech. Je tu zkrátka dlouho očekávaný průvodce světem autora, který dokázal hezkou řádku podivuhodných světů sám vytvořit.

Portrét Terryho Pratchetta se všemi jeho chybami i libůstkami, který přátelsky pomrkává na všechny milovníky jeho fantastických příběhů.

ROB WILKINS
Přes dvě dekády pracoval po boku britského spisovatele Terryho Pratchetta jako jeho osobní asistent. Tato pozice vznikla zpočátku natruc, když Pratchett nedokázal překousnout, že by autorka Jilly Cooperová měla mít vlastního asistenta a on ne, přesto se však mezi dvojicí postupně vyvinul vzájemný respekt a hluboké přátelství. Wilkins zpracoval Pratchettovy memoáry poté, co tvůrci Zeměplochy diagnostikovali vzácnou formu Alzheimerovy choroby. Žije ve Velké Británii a společně s Terryho dcerou Rijanou spravuje nejen Pratchettovu nadaci, ale i nezávislou produkční společnost Narrativia, stojící např. za úspěšnou seriálovou adaptací (2019–2023) černé grotesky Dobrá znamení, kterou Pratchett sepsal s Neilem Gaimanem.

JAN VONDRÁČEK
Vyhledávaný hlasový herec sice dramatický kroužek navštěvoval už v dětství, avšak divadlo si ho získalo až během služby v Armádním uměleckém souboru. Po studiích na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU nastoupil do nově vzniklého Dejvického divadla a od roku 1996 je oporou Divadla v Dlouhé. Za roli Lelia ve zdejší adaptaci Goldoniho Lháře obdržel Cenu Alfréda Radoka 2005. Dabing postavy Patrika Janea ze seriálu Mentalista mu vynesl Cenu Františka Filipovského 2010 v divácké kategorii. Hrál např. ve filmech Báječná léta pod psa, Pokoj v duši, Sametoví vrazi, Operace Silver A, Lidice, Příběh kmotra a Jan Palach či v seriálech Prima sezóna, Život a doba soudce A. K., Vraždy v kruhu, Labyrint, Kapitán Exner a Einstein. K jeho památným dabingovým kreacím patří např. Herb Odkrágl z Mimoňů nebo Vočko Syszlak ze Simpsonových. Nově rovněž hlasově naviguje cestující v tramvajích a autobusech pražské MHD.