Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Pán much

Pán much

William Golding

Délka: 7 h 36 min
Interpret: Michal Zelenka
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023
Typ souboru: MP3
Velikost: 429 MB

JAK TENKÁ LINIE DĚLÍ CIVILIZACI OD BARBARSTVÍ!

Dnes již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. V extrémních situacích se začnou měnit jejich charaktery i ochota působit zlo.

Prvotina britského nositele Nobelovy ceny Williama Goldinga z roku 1954 je dodnes živou alegorií tyranie, fanatismu a vrozeného sklonu lidské povahy ke zlu. Během nespecifikované světové války se zřítí evakuační letadlo na malý neobydlený ostrov. Zachrání se jen skupinka chlapců ve školním věku. Zpočátku se chlapci těší, jaká dobrodružství je čekají, vzájemně spolupracují, podporují se. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky? Za určitých podmínek v kombinaci s naším psychickým ustrojením se můžeme dopouštět zvěrstev, na která bychom nikdy dříve nepomysleli.

WILLIAM GOLDING
Anglický spisovatel, básník, esejista a dramatik, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Narodil se ve vesnici St. Columb Minor v hrabství Cornwall. Jeho otec byl místním učitelem a intelektuálem s radikálním politickým přesvědčením a silnou vírou ve vědu. Psát začal již v sedmi letech. Na Oxfordské univerzitě studoval přírodní vědy a angličtinu, poté učil angličtinu a filozofii na Bishop Wordsworth’s School. Během druhé světové války sloužil u královského loďstva a pomohl k potopení německé bitevní lodě Bismarck. Účastnil se vylodění v Normandii a na konci války se mohl vrátit k psaní a vyučování. V roce 1961 mu jeho úspěšné knihy dovolily opustit učitelský post a stal se spisovatelem z povolání. V roce 1988 mu královna Alžběta II. udělila čestný rytířský řád.

MICHAL ZELENKA
Absolvoval DAMU v roce 2000. Po dvouletém angažmá v Jihočeském divadle působil několik let v pražském Činoherním klubu a Městských divadlech pražských. Řadu let spolupracuje s Českým rozhlasem, kde již natočil řadu pohádek i dramatizací. Věnuje se scenáristice a působí i jako lektor prezentačních dovedností.

Nahrávka vznikla podle knihy Williama Goldinga, vydané nakladatelstvím Naše vojsko roce 2010. Text copyright © 1954 by William Golding. First published in 1954 by Faber and Faber Ltd. Z anglického originálu Lord of the Flies přeložila Heda Margolius Kovályová. Translation © 1968, 1993 Heda Margolius Kovályová. Čte Michal Zelenka. Režie Jan Rimon. Zvuk Vladimír Srb. Hudba Mario Buzzi. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Pán much, autor William Golding, čte Michal Zelenka.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma