Obálka audioknihy Xaver

Interpret: Robert Jašków
Vydavatel: Seven Red
Vydáno: 2019

Před mnoha lety jsem často poslouchala v autě album country písniček, které jsem měla v oblibě. Zejména jednu. Zpíval ji Luboš Veselý, kterého jsem ještě neznala, ale jeho hlas se mi líbil. Písničku jsem si pouštěla pořád dokola a pak jsem jednou ten svůj oblíbený hlas slyšela v rádiu.

Nezpíval, ale kohosi zpovídal. A zase se mi líbil. Tehdy jsem i pochopila proč. Jako kdysi věděl, o čem zpívá, tak teď zase věděl, o čem mluví a kam chce v rozhovoru doveslovat. A není mnoho moderátorů, kteří pobaví a zaujmou posluchače či diváky, zpovídané, ale také i sebe. A tak jsem si onu stanici naladila a hlas poslouchala pravidelně.

Tehdy k hlasu přibylo i nové jméno Xaver a já si začala podle jeho vysílacích časů plánovat i své jízdy autem. Ani noční frekvence mě neodradila. A zřejmě za tu věrnost oné rádiové stanici, a hlavně tomu nenapodobitelnému hlasu, mě osud odměnil. A tou odměnou je právě tato knížka, díky které jsem si Xaverův hlas opravdu užila. Marie Formáčková

MARIE FORMÁČKOVÁ:
Narodila se v Benešově, je absolventkou Petrohradské a Karlovy univerzity, pracovala dvacet let v časopise Vlasta, kde byla od roku 1989 šéfredaktorkou, později byla šéfredaktorkou Květů a TV Revue. Od roku 2000 se věnuje publicistice a psaní knih. Mimo jiné je autorkou knih Momentálně jsem mrtvý, zavolejte později (o Júliu Satinském), Osudová láska Jaroslav Marvan, Kočka se špatnou pověstí, Opuštěné, konečně šťastné, Něžný drsňák Josef Hlinomaz, Gustáv Husák – tragédie jednoho osudu. Podílela se na sedmi knihách s Petrem Novotným, na deseti s Helenou
Růžičkovou, na šesti s Josefem Dvořákem a osmi se Zitou Kabátovou. Je rozvedená, má syna Petra a dceru Lucii.

ROBERT JAŠKÓW:
Robert Jašków se narodil 4. 12. 1969 v Trutnově. Dětství strávil v Peci pod Sněžkou a dodnes rád lyžuje. V žilách mu koluje polská krev po otci a maďarská po matce. Ve škole nesnášel chemii a tak raději recitoval a hrál ochotnické divadlo. Nakonec se rozhodl jít na DAMU, kde studoval pod vedením Petra Čepka a Věry Galatíkové. Nyní žije v Praze s herečkou Petrou Bartošovou, s níž má dva syny, Jana a Jakuba. Je členem uměleckého souboru Švandova divadla v Praze na Smíchově. V minulosti působil také v Činoherním studiu Ústí nad Labem a v Divadle Celetné. Ztvárnil několik seriálových postav, například lehce arogantního doktora Novosada v legendárním seriálu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, bosse Vasila z Ulice, nebo detektiva v seriálu Expozitura a Atentát. Z filmových rolí stojí za zmínku především role učitele Daňka ve filmu Smrt pedofila, za kterou získal v roce 2004 cenu Telemanie.

Režie: Václav Knop, zvuk: Kryštof Knop, produkce: Jakub Černý, foto: Jef Kratochvil. © Seven Red s. r. o.

Audiokniha Xaver je portrét Luboše Xavera Veselého z pera Marie Formáčkové. Audioknihu načetl Robert Jašków.