Obálka audioknihy O myších a lidech

O myších a lidech

John Steinbeck

Interpret: Vladislav Beneš
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

"Ale s náma je to jiný. Protože já mám tebe - a o mě se staráš ty, a ty máš mě - a o tebe se starám já. Proto."

George a Lennie spolu putují za prací od jednoho kalifornského ranče k druhému. Ačkoli se píší 30. léta 20. století a chudý zemědělský dělník by si toho neměl od života příliš slibovat, spřádají sny a plány, jak si za ušetřené peníze koupí malé hospodářství.
Prozíravý George bude mít na starost všechno podstatné a slaboduchý hromotluk Lennie bude chovat králíky. Když se na statku seznámí s mrzákem Candym, který se k nim chce přidat, zdá se, že jsou od skutečného života jen krůček. Hubené časy však v málokom probouzí to lepší a na cestě ze dna ať nikdo pomocnou ruku nečeká…

JOHN STEINBECK
Americký spisovatel, držitel Pulitzerovy ceny za román Hrozny hněvu (1940) a Nobelovy ceny za literaturu (1962). Na Stanfordské univerzitě vystudoval historii a anglickou literaturu, poté se vypravil do New Yorku a pokoušel se uchytit jako novinář a spisovatel. Střídal různá zaměstnání, zkušenosti z tohoto období pak využil ve svých sociálně-kritických románech. Patří mezi čelní představitele tzv. Ztracené generace, skupiny amerických spisovatelů narozených kolem přelomu století, kteří ve své tvorbě reflektovali prožitek první světové války a následně Velké hospodářské krize. Mezi jeho další významná díla patří romány Pláň Tortilla (česky 1947), Toulavý autobus (1948) Na východ od ráje (1968) nebo novela Ryzáček (1949).

VLADISLAV BENEŠ
Od dětství se věnoval herectví a dabingu. Vystudoval Činoherní herectví na DAMU (1980) a od roku 1983 je členem činohry Národního divadla v Praze. Vytvořil zde dosud více než sedmdesát rolí a herecky zrál na rozličných typech. Díky svému charakteristickému, příjemnému hlasovému projevu získal desítky zajímavých rolí v dabingu (jeho hlasem promluvají Pierce Brosnan nebo Richarda Gere), velké dabingové příležitosti mu přinášejí také zahraniční seriály (například Kriminálka Las Vegas). Řadu let působí jako pedagog hudebně-dramatického oboru Pražské konzervatoře a diváci ho znají také z filmů a televizních inscenací a seriálů.

Nahrávka vznikla podle knihy Johna Steibecka O myších a lidech vydané nakladatelstvím Alpress v roce 2004. OF MICE AND MEN by John Steinbeck. Copyright © by John Steinbeck, 1937. Renewed by John Steinbeck, 1965. Z anglického originálu Of Mice and Men přeložil Vladimír Vendyš. Translation © 1960, 1965 by Vladimír Vendyš. Čte Vladislav Beneš. Režie a střih Luboš Koníř. Hudba Jan Šikl. Zvuk a mastering David Pravda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Grafická úprava obalu pro CD Matěj Čadil. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha O myších a lidech – poetická novela o síle přátelství, dnes již klasické dílo světové literatury, vychází v mistrném podání Vladislava Beneše. Autor John Steinbeck.