Šeptuchy

Délka: 4 h 54 min
Interpret: Dana Černá
Vydavatel: Témbr
Vydáno: 2022
Typ souboru: MP3
Velikost: 276 MB

Příběh o dospívání v kraji, který by nikdo nevymyslel

Podlasí, lesnatá oblast mezi Polskem a Běloruskem, je tak trochu zapomenutý kraj. Dodnes je opředený legendami a mlhami, v nichž žijí na první pohled zvláštní lidé — mají svoji víru, bídu
a šeptuchy: ženy, které umějí léčit. Anebo možná neumějí, ale všichni tomu věří.
Příběhem dospívání hrobařovy dcery Doroty v magickém kraji provází čtenáře její nejlepší kamarádka. Fenomén hranic a jejich (ne)překročitelnosti se neustále vrací. Svět živých se prolíná se světem mrtvých, křesťanská zbožnost s pohanskou šeptuchářskou tradicí, moderní
západní kulturní impulzy se překývají s místním folklorem. Hrdinky románu žene nezastavitelná touha odejít, překročit hranici, vymanit se. Ale ať už půjdou kamkoli, zkušenost se životem na periferii si ponesou vždy s sebou.

Jak charakterizovat knihu Aleny Sabuchové bez emocí, když v ní poletuje trocha magie, trocha genia loci z Bohem zapomenutého místa i trocha vzpomínek na dětství? […] Autorka zvládá své vyprávění bez patosu, který by se s některými tématy mohl pojit. Srovnává ho se současností, s pronikáním moderního světa do světa regionu, podobně jako je tomu v prózách Olgy Tokarczukové.
–⁠ Michal Jareš, porotce ceny Anasoft Litera

Dospívání na venkově je jiné než ve městě, ale na místě, kde lišky dávají dobrou noc, je ještě odlišnější. Popsat ho tak, aby o něm měl chuť číst i dříve narozený čtenář, je kumšt. Sabuchové se to podařilo.
–⁠ Ivana Zacharová, Sieťovka

Citlivé postřehy Aleny Sabuchové o lidech, dětech, alkoholicích, domech, hřbitovech a zahradách se prolínají s intimní historií dospívajících děvčat. Jejich přátelství a pubertální zážitky by se mohly odehrávat i na bratislavském sídlišti nebo v Neapoli. […] Autorka hodně naznačuje, zamlčuje, nechává postavám jejich tajemství a čtenář má možnost příběh spoluvytvářet.
–⁠ Katarína Labudová, iLiteratura.cz

ALENA SABUCHOVÁ
Alena Sabuchová (*1989) je spisovatelka a scenáristka s intenzivním vztahem k příběhům, výtvarnému umění a dobrému jídlu. Za svůj literární debut, sbírku povídek Zadné izby (2016), získala Cenu Ivana Kraska a Cenu Nadácie Tatra banky v kategorii mladých tvůrců. Její první román Šeptuchy (2019) získal prestižní literární cenu Anasoft Litera.

DANA ČERNÁ
Dana Černá (*1970) vystudovala Pražskou konzervatoř. První angažmá získala v roce 1990 ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. V současnosti vystupuje na scénách divadel Činoherní klub, Viola, Palace a Vršovické divadlo Mana. Ve filmu a televizi ztvárnila role ve snímcích Můj strýček Archimedes, Rapl, Nemocnice na kraji města – nové osudy, Modrý kód a dalších. Hojně se věnuje rozhlasové a dabingové tvorbě.

Alena Sabuchová: Šeptuchy | Čte Dana Černá | Režie Natália Deáková | Zvuk, střih a mastering Dominik Budil | Hudba Ondřej Gášek | Natočeno ve studiu S Pro Alfa CZ | Grafiku podle knižní obálky Zuzany Doňkové adaptoval Michal Holík | Produkce Petra Kinclová | Supervize Alena Brožová | Vydala Euromedia Group, a. s. - Témbr, v lednu 2022

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma