Obálka audioknihy Dnes trochu umřeme

Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2022

VZESTUP A PÁD EMILA ZÁTOPKA

Pět olympijských medailí, 18 světových rekordů a šest let bez jediné porážky v běhu na 10 000 metrů – to jsou jen ty nejvýraznější sportovní úspěchy, kterých Emil Zátopek dosáhl. V tréninku se dřel jako nikdo jiný, ale v životě si dokázal zachovat nadhled a smysl pro humor. V duchu olympijských ideálů vnímal sport jako prostředek k navazování přátelství mezi lidmi všech národů, a mnozí soupeři vzpomínali na chvíle strávené se Zátopkovými celý život.

V Askwithově citlivém a vyváženém životopise Zátopek vystupuje ze slupky mýtů a ukazuje se především jako laskavý, bezprostřední, chytrý a občas také chybující člověk, který si udržel skromnost a zdravý rozum i na samém vrcholu sportovní slávy a nezahořkl, ani když po roce 1968 kvůli svým občanským postojům tvrdě narazil a léta strávil v zapomnění.

Kniha se opírá o mimořádně pečlivé studium českých i zahraničních zdrojů (mimo jiné archivů bezpečnostních složek) a četné rozhovory se Zátopkovými přáteli, kolegy, soupeři a rodinnými příslušníky, zejména Emilovou manželkou, olympijskou vítězkou Danou Zátopkovou.

RICHARD ASKWITH
Pracuje jako novinář téměř 40 let. Napsal několik knih, mimo jiné působivý životopis Emila Zátopka, za který získal nominaci na cenu Cross Sports Book Awards. Za svou prvotinu Feet in the Clouds/Stopy v oblacích získal několik ocenění. Další autorův titul Running Free z roku 2014 byl oceněn nominací na The Wainwright Prize. Jeho vášní je běh, outdoorová dobrodružství a obyčejní lidé anglického venkova. Audiotéka vydala jeho dílo Nezlomná – příběh české hraběnky Laty Brandisové, jediné ženské vítězky Velké Pardubické.

ZBYŠEK HORÁK
Český moderátor a dabér. Léta působil v Českém rozhlasu, České televizi i TV Nova. Z televizních obrazovek jej můžete znát například jako hlas Jeremyho Clarksona, jednoho ze tří moderátorů populární motoristické show Top Gear. Známé jsou i jeho čtené komentáře reportáží v pořadu Toulavá kamera. V současné době působí především v dabingu. Nově se věnuje taky načítání audioknih. Pro Audiotéku skvěle načetl mimo jiné celé dosavadní dílo Liou Cch'-sina.