Obálka audioknihy Nikdykde

Interpret: Matouš Ruml
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2019

Vítejte v Podlondýně, světě oživlých mytologií, o kterém se vám ani nesnilo…

Richard Mayhew je docela obyčejný mladý Londýňan, který jednoho dne při cestě na důležitou večeři se svou snoubenkou pomůže otrhané zraněné dívce. V tom okamžiku se však jeho život obrátí vzhůru nohama. Labyrin Podlondýna, drsného světa pod slupkou všedního velkoměsta, Richarda vtáhne jediným kmitnutím krysího ocásku a on brzy zjišťuje, že cesta zpět nebude vůbec jednoduchá. Zvlášť když se tak osudově zapletl do záležitostí lady Dvířky. Pomůže mu šarmantní markýz de Carabas, inteligentní krysy nebo snad padlý anděl, uprchlý ze zničené Atlantidy? A chce se vůbec vrátit?

NEIL GAIMAN
Neil Gaiman se narodil v Porchesteru do britské rodiny s polsko-židovskými kořeny. Vášnivým čtenářem se stal prý už ve čtyřech letech, po studiích se živil jako žurnalista a proslavily jej scénáře ke kultovnímu komiksu Sandman. Kromě románů a povídek je například autorem scénáře k televizním seriálům Pán Času (Doktor Who) a Nikdykde (Neverwhere), podle něhož vznikl později také stejnojmenný román. Jeho pohádky Hvěždý prach (Stardust) a Koralina (Coraline) byly s zfilmovány s předními holywoodskými hereckými osobnostmi v hlavních rolích a román Američtí bohové se stal předlohou úspěšného amerického televizního seriálu. Spolu s Terrym Pratchettem napsal humoristický román o apokalypse, Dobrá znamení. Jeho manželkou je nonkomformní hudebnice Amanda Palmer. Tympanum vydává audioknižně jeho tituly Američtí bohové a Koralina.

MATOUŠ RUML
Vystudoval hudebně dramatické oddělení Pražské konzervatoře (2008). Již během studií hostoval v Divadle ABC, ve Stavovském divadle a v Klicperově divadle v Hradci Králové. Pět let byl členem souboru Městského divadla v Mladé Boleslavi, kde vystoupil například v inscenacích Ostře sledované vlaky, Nebezpečné vztahy, Úplné zatmění nebo Chaplin. Nyní je členem divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné (Osiřelý západ, Višňový sad, Mrzák Inishmaanský, Mikulášovy patálie). Televizním divákům je známý ze seriálu Comeback, z pořadu pro děti Hřiště 7 a z magazínu Za obzorem. Je laureátem Ceny Zuzany Navarové a Thálie pro mladého činoherce za rok 2012. Pro Tympanum načetl audioknihu Prašina.

Nahrávka vznikla podle knihy Neila Gaimana Nikdykde. Autorem preferovaná verze vydané nakladatelstvím Polaris v roce 2017. NEVERWHERE Copyright © 1996, 1997 by Neil Gaiman. This version of the text copyright © 2005, 2009, 2015 by Neil Gaiman. Z anglického originálu NEVERWHERE, vydaného nakladatelstvím William Morrow (HarperCollins Publishers) v roce 2015 přeložili Ladislava Vojtková a Richard Podaný. Translation © 2017 by Ladislava Vojtková, Richard Podaný. Čte Matouš Ruml. Režie Alexandra Bauerová. Hudba Jan Šikl. Zvuk Jiří Pochvalovský. Ilustrace na obálce © Neil Johnston. Grafická úprava obalu Jan Mottl. Foto autora © Kimberly Butler. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v dubnu 2019.

Audiokniha Nikdykde od Neila Gaimana vás vezme do neskutečného světa Podlondýna... Vypráví Matouš Ruml.