Obálka audioknihy Spasitel Duny

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2022
Série: DUNA díl 2

Strhující příběh plný intrik představuje souboj člověka s nezvratným osudem

Dvanáct let uplynulo od vítězství Paula Atreida a jeho pouštních fremenů nad Harkoneny na Duně a ovládnutí imperiálního trůnu. Z planety Arrakis se stalo centrum moci a ze všech koutů sem poutníci přijíždějí uctívat věštecké schopnosti Paula Muad'diba a jeho sestry Alie. Jenže zářivá sláva vrhá temné stíny a staří nepřátelé připravují plán na Paulovo zničení. Gilda vesmírných navigátorů potřebuje získat kontrolu nad vzácnou melanží, kněžky Bene Gesseritu usilují o trůn a zvrácení genetičtí mágové z Bene Tleilax vytvoří dokonalou návnadu: oživením dávno mrtvého Paulova přítele, mistra šermíře Duncana Idaha.

Pokračování legendárního sci-fi románu DUNA jehož velkolepá filmová adaptace v režii Denise Villeneuva vstoupila do kin v říjnu 2021.

FRANK HERBERT
Americký spisovatel se narodil v Tacomě a vystudoval University of Washington v Seattlu. Byl člověkem mnoha řemesel: živil se jako reportér, redaktor, profesionální fotograf a kameraman, komentoval pro lokální rádiové stanice, jezdil na moře jako lovec ústřic a dělal instruktora pro přežití v džungli. Jeho první autorská povídka Hledáte něco? vyšla v časopise Startling Stories, poté napsal asi dvacet dalších povídek publikovaných v nejrůznějších SF magazínech a v roce 1955 vydal svůj první román Drak v moři. Kritika jej přijala vlídně stejně jako další romány Zelený mozek (1966), Směr: Prázdnota (1966), Heisenbergovy oči (1966), Tvůrci nebes (1968), Santarožská bariéra (1968), Stvořitelé Boha (1972), Hellstormská kronika (1973). Opravdový úspěch se však dostavil až v roce 1965 díky románu Duna. První část vyšla pod názvem Svět Duny již v prosinci roku 1963 v předním SF magazínu Analog. Příběh pak pokračoval díky zájmu čtenářů jako Prorok Duny. V knižním vydání Herbert oba díly spojil a nazval je stručně a výstižně Duna. Kniha získala roku 1966 cenu Hugo a za tentýž rok i cenu Nebula, udělenou tehdy vůbec poprvé. Autor pak téma rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. V roce 1984 natočil David Lynch filmovou adaptaci Duny a roku 2000 vznikla také koprodukční třídílná minisérie, která se částečně natáčela i v ČR. Nyní se k výčtu filmových adaptací přidává velkofilm stejnojmenného názvu v režii Denise Villeneuva, jenž vstoupil do kin v říjnu 2021.

MAREK HOLÝ
Český herec a dabér vystudoval brněnskou konzervatoř. Před studiem JAMU dal přednost angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Jeho cesta pokračovala do Prahy, kde působil několik let v Divadle Na Fidlovačce. Od roku 2013 je členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech. Je držitelem Ceny Thálie 2013 v oboru opereta/muzikál za titulní roli v muzikálu Zorro uváděného v Divadle Hybernia. Objevil se v několika televizních filmech a seriálech (např. Četníci z Luhačovic, Co ste hasiči) a umístil se také na 3. místě 19. ročníku ankety Neviditelný herec, která oceňuje práci pro rozhlas.

JAN VLASÁK
Narodil se v Čáslavi, vystudoval brněnskou JAMU a poté se stal členem souboru divadla v Uherském Hradišti. Prošel mnoha scénami (Divadlo Petra Bezruče, Státní divadlo, Divadlo E. F. Buriana, Státní divadlo v Brně, Realistické divadlo, Rokoko i Národní divadlo), v současné době působí v Městských divadlech pražských. Účinkoval v řadě televizních inscenací a seriálů (Tři králové,PF 77,Hodina tance a lásky, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů,Cukrárna,Cirkus Bukowsky,První republika, Svět pod hlavou) a filmů (Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Bathory).