Obálka audioknihy Strýc Dynamit

Interpret: Miloň Čepelka
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

Lord Ickenham, v mládí zvaný „poděs“ ničí nervy širokému okolí a pranic si z toho nedělá. Vždyť přece nechce nic jiného než šířit kolem sebe lásku!

Ještě štěstí, že anglický spisovatel P. G. Wodehouse se příliš neohřál v povolání bankovního úředníka, ale brzy se začal věnovat žurnalistice a vlastnímu psaní. Za více než sedmdesátiletou kariéru napsal desítky románů a povídek, jež nepřestávají těšit a bavit milovníky typického wodehouseovského humoru, nápaditých gagů a překvapivých zápletek. Hlavním hrdinou románu Strýc Dynamit je Lord Ickenham, v mládí zvaný „poděs“, který ničí nervy všem lidem ve svém okolí a pranic si z toho nedělá. Vždyť přece jeho životním cílem je šířit kolem sebe lásku! Někdo se při tom zamiluje, jiný v sobě objeví nečekanou odvahu, další dostane za vyučenou... a jeden policajt spadne do rybníka. Příhody Lorda Ickenhama vypráví osobitě a s nadhledem sobě vlastním herec Divadla Járy Cimrmana – Miloň Čepelka.

MILOŇ ČEPELKA
Absolvoval gymnázium v Dobrušce a následně obor český jazyk a literatura na Vysoké škole pedagogické v Praze. Zde byl spolužákem Zdeňka Svěráka a seznámil se tu i s Ladislavem Smoljakem. Po absolutoriu učil tři roky na základní škole a poté v roce 1961 nastoupil jako redaktor do Československého rozhlasu. V roce 1967 se stal jedním ze zakládajících členů Divadla Járy Cimrmana. Je autorem několika televizních a rozhlasových her, pohádek, písňových textů, zábavných a literárních pořadů, několika básnických sbírek, tří novel a jedné knihy povídek. Jako jediný z cimrmanologů dlouhodobě působil jak v divadelní družině okolo Svěráka a Smoljaka, tak i v Salonu Cimrman Jiřího Šebánka.

Nahrávka vznikla podle knihy P. G. Wodehouse Strýc Dynamit vydané nakladatelstvím Vyšehrad v roce 2009. Copyright © The Trustees of the Wodehouse Estate. Z anglického originálu Uncle Dynamite (The Overlook Press, Peter Mayer Publishers, Inc., Woodstock and New York) přeložil Ivan Vávra. Translation © Ivan Vávra, 2009, 2019. Čte Miloň Čepelka. Hudba Jiří Jelínek. Úprava a režie Pavla Nohýnková. Hudba Jiří Jelínek. Záznam zvuku, střih, mixáž a mastering Ivan Mikota. Ilustrace © Adolf Born – dědicové, 2015, 2019. Produkce Jindřiška Nováková, AudioStory, s. r. o. Grafický design Vladimír Verner. Vydalo nakladatelství Vyšehrad ve společnosti Albatros Media a. s. ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum. © Albatros Media a. s. a Tympanum, s. r. o. 2020.

Audiokniha Strýc Dynamit obsahuje zábavné eskapády lorda Ickenhama pro všechny milovníky anglického humoru. Autor P. G. Wodehouse, čte Miloň Čepelka.