Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Slovo a hlas

Slovo a hlas

František Halas

Délka: 2 h 26 min
Interpret: Jiří Adamíra
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2016
Typ souboru: MP3
Velikost: 137 MB

Slovo a hlas - audiokniha obsahuje záznam slavnostního pořadu z české poezie 19. a 20. století, který uvedla Viola pod názvem Slovo a hlas 22. října 1978. Autoři František Halas, Viktor Dyk, Karel Jaromír Erben, Otokar Březina, Josef Kainar, Jan Neruda. Recitují Jiří Adamíra, Jaroslava Adamová, Jaromír Hanzlík, Milena Dvorská, Otakar Brousek, Klára Jerneková, Jiřina Jirásková, Dana Medřická, Luděk Munzar.

Z komentáře k původnímu LP albu 1218 0501 vydanému Supraphonem v roce 1980.
Toto album přináší záznam slavnostního pořadu z české poezie 19. a 20. století, který uvedla Viola pod názvem Slovo a hlas 22. října 1978 v Dvořákově síni Domu umělců k patnáctému výročí svého vzniku. Scénář zahrnuje čtyřicet básní třiceti šesti autorů a dva prozaické texty, tvořící rámec kompozice.
Je pokusem o malé náznakové dějiny novočeské poezie od Jana Kollára a K. H. Máchy až po starší generaci současných básníků....
Volba interpretů byla dána především patnáctiletou tradicí Violy. Chtěli jsme, aby v tomto pořadu účinkovali především ti, kdo tuto tradici vytvářeli, a aby se pokud možno sešli právě se svým autorem; aby tedy mohlo dojít k těsné vzájemné vazbě, k citovému i racionálnímu pochopení i ztotožnění, které jediné tvoří z přednesu básně autonomní umělecké dílo, dotvářejíc zázračností hlasu to, co napsal básník.
Ovzduší, v němž se slavnostní pořad Slovo a hlas odehrával, je ovšem takřka nezachytitelné a těžko sdělitelné... o tom svědčí naše nahrávka, která je tak v několikerém směru ojedinělým dokumentem. S vědomím této dokumentárnosti ji předkládáme posluchačům - a v tom smyslu by ji měli také přijmout a vnímat.
Vladimí Justl

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma