Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Křest svatého Vladimíra

Křest svatého Vladimíra

Karel Havlíček Borovský

Délka: 50 min
Interpret: Jan Přeučil
Vydavatel: Audiostory
Vydáno: 2016
Typ souboru: MP3
Velikost: 47 MB

Křest svatého Vladimíra, poslední ze tří satirických veršovaných skladeb napsaných v době Havlíčkova pobytu ve vyhnanství v Brixenu, patří mezi nesmrtelnou klasiku české literatury.
Jeden z největších českých novinářů a Mistr satirických epigramů v ní v roce 1855 zveršoval vyprávění středověkých spisů o příchodu křesťanství na Rus. Vložil do ní svůj pohled na náboženství i na režim ruského samoděržaví, potažmo na absolutistickou moc vůbec.
Křest svatého Vladimíra není mezi některými gymnazisty a studenty literatury tak známým dílem, jako Klár Lávra. Přitom je toto třetí satirické dílo Karla Havlíčka velmi nadčasové a obsahově stále aktuální: Jde o příběh boha Peruna (slovanský bůh hromu). Car chtěl, aby mu na jeho svátek Perun zahřměl na oslavu. Perun to odmítl splnit. Vymezil se vůči carově příkazu rezolutně a použil nevybíravý slovník. Car dal Peruna chytit, vláčet městem připoutaného na koňském ocase a poupně utopit.
Rusku pak chyběl Bůh... a co se dělo dál? Dílo je psáno velmi čtivým, hovorovým, místy vulgárním jazykem. Havlíček zde ironizuje moc státního aparátu, který může poroučet i Bohu.
Tuto audioknihu vydavatelé věnují vynikajícímu herci – Mistru slova a učiteli rétoriky, Janu Přeučilovi, k jeho významnému životnímu jubileu.

Obsah:
1. Zpěv první – Perun a Vladimír
2. Zpěv druhý – Hospodářství
3. Zpěv třetí – Vojenský soud
4. Zpěv čtvrtý – Testament Perunův
5. Zpěv pátý - Bezbožnost na Rusích
6. Zpěv šestý - Audience
7. Zpěv sedmý – Ministerská rada
8. Zpěv osmý - Kamarila
9. Zpěv devátý - Jezovitský marš
10. Zpěv desátý – Konkurs

Křest svatého Vladimíra - audiokniha obsahuje satirickou veršovanou skladbu, jejímž autorem je Karel Havlíček Borovský. Čte Jan Přeučil. Režie Jindřiška Nováková.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma