Obálka audioknihy Slovenské století

Interpret: Petr Lněnička
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2023

JAK PROŽIL 20. STOLETÍ NÁROD NÁM ZE VŠECH NEJBLIŽŠÍ?

S rokem 2022 se pojí jedno trochu smutné výročí – 30 let uplynuvších od zániku společného státu Čechů a Slováků. O důvod víc, abychom se pokusili našim sousedům lépe porozumět a připomněli si, jakými cestami se ubíraly moderní dějiny obou našich národů. Ideálního průvodce představuje v tomto ohledu kniha Slovenské století, v níž Pavel Kosatík srozumitelně, čtivě, a přitom zasvěceně líčí vývoj slovenské společnosti v letech 1918–1998. Přestože Slováci začínali z mnohem horší startovní pozice než Češi, na konci 20. století jsme jim už mohli leccos závidět. Klíčem k jejich historii se pro autora stala řada výrazných osobností, v jejichž osudech se odráží proměna slovenské společnosti i česko-slovenských vztahů, počínaje upozaďovaným Štefánikem a svrženým Mečiarem konče.

Autor mnoha originálních exkurzů do české historie tentokrát v roli průvodce dějinami Slovenska.

PAVEL KOSATÍK
Známý spisovatel, scenárista a publicista vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Své první zaměstnání získal v agentuře DILIA, kde se věnoval autorskému právu. Později pracoval v nakladatelství Čs. spisovatel a v redakcích MF Dnes, Reflexu, Hospodářských novin a Ikarie. Od roku 1996 je na volné noze. Na spisovatelskou dráhu nastoupil jako autor sci-fi, dnes věnuje převážně literatuře faktu a scénářům (jak komiksovým, tak televizním a filmovým). Mezi jeho nejúspěšnější tituly patří monografie o Olze Havlové, Janu Masarykovi, Pavlu Kohoutovi, Ferdinandu Peroutkovi či Pavlu Tigridovi, knižní rozhovor s Helenou Třeštíkovou Sběrná kniha nebo publikace České snění, České okamžiky, Jiný T. G. M. a Slovenské století. Velkému ohlasu se i díky jeho autorskému vkladu těšil televizní seriál České století nebo film Hovory s TGM. Jeho psaní mu vyneslo řadu ocenění, včetně Ceny Toma Stopparda a novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky. Více na autorově webu kosatik.eu.

PETR LNĚNIČKA
Litomyšlský rodák vystudoval činoherní herectví na pražské DAMU. Působí v Divadle v Celetné v Divadelním spolku Kašpar, kde ztvárnil mj. titulní roli v Hamletovi, rozervaného básníka Jesenina ve Vertigu, Petra Stěpanoviče Verchovenského v Dostojevského Běsech nebo Celestýna v Mikulášových patáliích a následných Mikulášových prázdninách. Hostoval v Divadle v Dlouhé (Soudné sestry), v Divadle Rokoko (politický triptych Má vlast), Dejvickém divadle (Šťovík, pečené brambory), kladenském divadle (Hrdina západu), v A studiu Rubín a Národním divadle (Zkrocení zlé ženy) V současné době je stálým hostem Divadla Verze. Účinkuje v televizních seriálech (Doktor Martin, Redakce, Život je ples, Poslední sezona, Letiště, aj.) a filmech (Bez tváře, El Paso, Indián a sestřička, Jan Hus, Marie Terezie, Podezření, Sněžný drak, Tobruk, aj.). Je „hlasem“ stanice Českého rozhlasu Radiožurnál.

Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2023. Všechna práva vyhrazena.

Audiokniha Slovenské století, autor Pavel Kosatík, čte Petr Lněnička.