Obálka audioknihy Robur Dobyvatel

Interpret: Jan Hartl
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2014

Co má větší budoucnost – řiditelné vzducholodě členů leteckého klubu ve Filadelfii, nebo vznášedla těžší než vzduch, jako je Albatros inženýra Robura?

Jules Verne (1828-1905) je považován společně s Herbertem Georgem Wellsem za zakladatele žánru vědeckofantastické literatury (science-fiction). Ve svých dílech předpověděl celou řadu vědeckých a technických objevů, např. dálkové lety řiditelným balonem, velkorážní dělo, videofon, skafandr, kosmické cesty, elektrický motor, tank, vrtulník a další. Jeho romány (Pět neděl v balonu, Cesta kolem světa za osmdesát dní, Vynález zkázy, Tajuplný ostrov, Patnáctiletý kapitán, Děti kapitána Granta, Dvacet tisíc mil pod mořem, Ocelové město a mnohé další) patří dodnes mezi nejčtenější díla dobrodružné literatury, mnohé se dočkaly i filmové podoby.

Robur Dobyvatel (1886, Robur le Conquérant) je román z cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Česky kniha vyšla též pod názvem Vzducholodí kolem světa. Roku 1904 napsal Jules Verne pokračování Roburových příběhů pod názvem Pán světa (Maître du monde). Příběh začíná tím, že se na zasedání filadelfského leteckého Weldonova klubu vnutí záhadný inženýr Robur. Zatímco členové klubu vedou bouřlivou diskusi o tom, jak konstruovat řiditelné vzducholodě, přichází Robur s prohlášením, že sestrojil vznášedlo těžší než vzduch, které je ve všech ohledech lepší než vzducholoď. Krátce poté Robur unese dva členy klubu, jeho předsedu „strýce" Prudenta a zapisovatele Phila Evanse, na palubu svého vzdušného korábu Albatros. Cílem únosu je Roburova snaha dokázat členům klubu nadřazenost svého vznášedla, a proto s ním hodlá uskutečnit během tří týdnů dobrodružnou cestu kolem světa…

Inženýr Robur - Jan Hartl
Strýc Prudent - Alois Švehlík
Phil Evans - Jiří Štěpnička
Frycolin - David Novotný
Vypravěč - Aleš Procházka
Tom Turner - Ivan Řezáč
Kuchař - Pavel Nový
Doyen klubu - Ilja Racek
Radikál - Daniel Rous
První námořník - Petr Šplíchal
Druhý námořník - Tomáš Pergl

Obsah:
1. Únos
2. Hosté nebo zajatci?
3. Střelný prach
4. Sbohem, pánové

Robur Dobyvatel - audiokniha obsahuje rozhlasovou dramatizaci jednoho z románů Julese Verna. Účinkují Jan Hartl, Aleš Procházka, Alois Švehlík, Jiří Štěpnička a další. Režie Dimitrij Dudík.