Příběhy památných stromů

Délka: 1 h 20 min
Interpret: Josef Somr
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2015
Typ souboru: MP3
Velikost: 75 MB

Příběhy památných stromů - audiokniha obsahuje příběhy živých svědků událostí z různých míst naší země, které napsala Marie Hrušková. Vypravují Josef Somr, Bára Hrzánová, Jiří Lábus a dalších oblíbení herci. Režie Jan Jiráň.

„Na počátku bylo slovo…“A kdo jiný, než člověk zabývající se psaním, by měl souhlasit. Jenže – není slovo jako slovo… O tom jsem se sama přesvědčila, když při nahrávání pověstí jsem tiše poslouchala slova mnou před časem poskládaná do příběhů, slova, o kterých jsem si myslela, že je znám a že mě poslouchají. Ta slova byla známá – a přece jiná. Prostě - jako zázrakem se proměnila. Proměnila a začala si žít. Text s mými slovy vzali do práce ti, kteří si s nimi porozuměli, půjčili jim svůj hlas a moje slova náhle dostávala sytější barvu, jinou naléhavost, plastičnost, ale i něhu a hloubku.

Příběhy ožily… Už nečekají jen na stránkách knížek, ale mluví - hned napomínají, jindy poučují a hned zase baví. Víte, že i čert se splete? O tom něco ví pan Pavlata. A víte, že paní Hrzánová má pochopení pro babku klepající se před čerty v koruně lípy a jak ta čertiska skučí? A znáte ty hrdiny z hospody, co se pak leknou psíka - ovšem po noci u buku se zakletými pannami? Ale pan Lábus se jim nevysmívá, jen v hlase je slyšet pobavení. Naopak jinak tu zní hlas pana Somra. Dokáže nadčasově připomínat, že vládnout, ale taky říkat naslouchajícím lidem pravdu, je zavazující.
A tak bychom mohli uvádět jednu pověst vedle druhé, protože díky hercům příběhy stromů ožívají a stromy prozrazují svá tajemství. Nic zlého, takové stromy nejsou - dovíte se třeba, z jakého semínka vyrostly nebo proč je kníže nechal vysadit. Vždyť stromy žijí o tolik déle než lidé a mnohé dodnes zůstávají živými svědky událostí, které my známe z dějepisu.
A díky hlasům herců můžete příběhy stromů uslyšet i vy…

Marie Hrušková

Obsahuje povídky:
O dubu svatého Václava ve Stochově, čte Josef Somr
O dubu karlštejnského havrana, čte Jan Vlasák
O čertovské lípě v lese u Tupadel, čte Bára Hrzánová
O Husově lípě v Úklidu, čte Josef Somr
O lípě z Horní Moravice, čte Michal Pavlata
O svídnické borovici, čte Naďa Konvalinková
O buku ve Lhotách u Potštejna, čte Jiří Lábus
O čertovu dubu v Třeboni, čte Michal Pavlata
O dobříšských zámeckých stromech, čte Zdeňka Volencová Žádníková a Petr Rajchert

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma