Obálka audioknihy Everest 1922

Vydavatel: Jota
Vydáno: 2023

DRAMATICKÝ PŘÍBĚH PRVNÍHO POKUSU O VÝSTUP NA NEJVYŠŠÍ HORU SVĚTA

První pokus o výstup na Mount Everest v roce 1922 v podání George Leigha Malloryho a britské výpravy kolem něj je neobyčejný příběh plný kontroverzí, dramatu a neštěstí, obsazený řadou postav větších než život sám, jako vypadlých z dobrodružného románu.

Expedice skončila tragédií ve chvíli, kdy při třetím útoku na vrchol zasáhla Malloryho skupinu lavina a zabila sedm mužů. Mick Conefrey na základě deníků, dopisů a dosud nezveřejněných zpráv vytvořil barvitý a na postavy zaměřený příběh, mapující motivaci a soukromá dramata klíčových účastníků (podrobně rozebírá jejich zákulisní politikaření a nesmiřitelnou rivalitu), strůjců tohoto epického dobrodružství.

Přestože Everest zůstává zdaleka nejslavnější horou světa, v posledních letech se jeho pověst dramaticky změnila, a to kvůli dlouhým frontám horolezců ve stěně Lhoce, děsivým příběhům o zmrzlých mrtvolách a hromadám vysokohorských skládek. Nebylo tomu tak nicméně vždy. Mount Everest bývalo kdysi odlehlé a nepřístupné, mysteriózní místo, na které se odvažovali jen ti největší hrdinové.

Kniha vychází u příležitosti stého výročí památné expedice.

MICK CONEFREY
Mick Conefrey je autorem knih Everest 1922, How to Climb Mont Blanc in a Skirt a The Adventurer´s Handbook. Jako mezinárodně uznávaný filmař produkoval několik horolezeckých a objevitelských dokumentů pro BBC, včetně cenami ověnčeného The Ghosts of K2, na jehož základě vznikla také stejnojmenná kniha Duchové K2. Žije v Oxfordu.

ONDŘEJ NOVÁK
Rodák z Hradce Králové sbíral divadelní zkušenosti od šesti let v dramatickém kroužku, později v Divadélku Jesličky nebo Klicperově divadle, které úspěšně zúročil při přijímacích zkouškách na Divadelní fakultu JAMU. Po absolutoriu činoherního herectví se stal členem činohry Národního divadla Brno, kde strávil více než 13 sezón. Na jevišti brněnského Mahenova divadla se objevoval například v rolích Kalafuny, Figara, Danceny nebo Ježibaby v Perníkové chaloupce. Kromě divadla se věnoval i dabingu, natáčení reklamních rozhlasových i TV spotů a moderování odpolední show v rádiu Kisshády, kde byl i několik let programovým ředitelem nebo kreativním manažerem. Dnes je Ondřej Novák hercem a moderátorem na volné noze, hlasem pořadu Autosalon, namlouvá a vymýšlí reklamy do rádií, televize a na internet. Dále také namlouvá audioknihy a komentáře, zajímá se o marketing, copywriting a každý večer se snaží číst pohádky svým dětem.

Nahrávka vznikla podle knihy Micka Conefreye Everest 1922 vydané Nakladatelstvím JOTA v roce 2022. © Mick Conefrey, 2022. Z anglického originálu Everest 1922 přeložil Jakub Futera. Translation © Jakub Futera, 2022. Audiokniha © Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2023. Čte Ondřej Novák. Hudba, režie, střih a mastering Michal Kurfürst. Vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v roce 2023.

Audiokniha Everest 1922, autor Mick Conefrey, čte Ondřej Novák.