Obálka audioknihy Chci, abys byl

Interpret: Tomáš Halík
Vydavatel: NLN
Vydáno: 2012

Tomáš Halík předčítá úryvky ze své stejnojmenné knihy esejů, jejímž tématem je láska - vztah člověka k světu, k sobě, k bližním i k nepřátelům a k Bohu.
Autor připomíná definici lásky, připisovanou svatému Augustinovi: Miluji, to znamená: chci, abys byl. Tvrdí, že pro křesťanství není tak důležité, zda člověk věří v Boha (ve smyslu přesvědčení o jeho existenci), nýbrž zda Boha miluje - zda touží po tom, aby Bůh byl.
"Pokud člověk odpoví, že neví, zda a jak Bůh je, může si položit ještě jinou otázku: Toužím po něm? Chci, aby Bůh byl? O tom, zda jsem skutečně, existenciálně věřící či nevěřící, zda jsem otevřený pro Boha a jeho lásku či vůči ní uzavřený do zvrácené sebelásky, nerozhoduje to, co si myslím o Boží existenci, nýbrž to, zda bytostně chci či nechci, aby Bůh byl."
"Bůh se nechce vlamovat násilím do našeho srdce jako nezvaný host. Chce vejít branou svobody, branou toužící lásky."
Tomáš Halík je přesvědčen, že v naší době končí novověká podoba náboženství a že s ní odchází jedna představa o bohu, kterou nazývá "banální bůh". Nekončí však víra, naděje a láska.

Obsah:
1. Odkud a kam lásky
2. Bůh vnitřní a vnější
3. Miluji - chci, abys byl
4. Bůh v bližním
5. Narcisovo zrádné jezírko
6. Láska k nepřátelům
7. Silnější než smrt

Chci, abys byl - audiokniha obsahuje autorské čtení ze stejnojmenné knihy Tomáše Halíka s podtitulem Křesťanství po náboženství.