Obálka audioknihy Zelená míle

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020

O MYŠÍCH, LIDECH A KOUZLECH MEZI NEBEM A ZEMÍ

Blok E jižanské věznice Cold Mountain, na nějž k stáru vzpomíná tehdejší hlavní dozorce a nyní šikanovaný klient pečovatelského domu Paul Edgecombe, býval ponurou čekárnou na smrt. I na podzim 1932 se tamní odsouzenci hrozili dne, kdy je ostraha odvede po zeleném linoleu až do místnosti s elektrickým křeslem. K vyvrhelům v celách zrovna přibyl slabomyslný černoch John Coffey, odsouzený za znásilnění a vraždu dvou bělošských děvčátek – jenže tu od počátku něco nehraje...

Nejdřív jeho léčivé ruce Paulovi uleví od vleklých zdravotních potíží a poté oživí myš, kterou si pro potěšení choval zločinec odvedle, čímž rozlítí bezcharakterního bachaře Wetmorea, zralého na pořádný malér. Poradí si i s ním boží prosťáček Coffey schopný druhým odebírat bolest, ač sám pyká za někoho jiného?

Podobenství o myších, lidech a nadpřirozených úkazech patří ke Kingovým nejpůsobivějším románům. Zamýšlí se nejen nad nehumánností nejvyššího trestu, jenž se při zaslepenosti žalobců snadno mění v justiční vraždu, ale i nad břemenem, ke kterému je člověk odsouzen ve snaze dostát pozemské spravedlnosti. Román v roce 1999 zfilmoval režisér Frank Darabont s Tomem Hanksem v hlavní roli.

STEPHEN KING
Jeden z nejčtenějších amerických spisovatelů současnosti je považován za „krále hororu“. Roku 1970 absolvoval na univerzitě v Oronu ve státě Maine obor angličtina a tvůrčí psaní, avšak už za studií se začal prosazovat jako povídkář. Když po absolutoriu nesehnal učitelské místo, pracoval v prádelně a přilepšoval si psaním pro pánské časopisy. Když Kingovi roku 1974 vyšla románová prvotina Carrie (č. 1992), rázem se stala bestsellerem a otevřela mu přístup do světa filmu (1976). Mnohé z pěti desítek románů plodného tvůrce se dočkaly filmové adaptace – památně právě Osvícení z roku 1977 (č. 1993), na něž spisovatel v roce 2013 navázal prózou Doktor Spánek, dále mj. TO,Misery, Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle nebonejnověji Řbitov zvířátek. Autor se nevyhýbá ani oblasti krimi: mimořádného ohlasu dosáhla cenou Edgar ověnčená trilogie o detektivovi ve výslužbě Billu Hodgesovi (Pan Mercedes, Právo nálezce, Konec hlídky, 2014–2016), podle níž vznikl seriál Mr. Mercedess Brendanem Gleesonem a Harrym Treadawayem v hlavních rolích.

VLADISLAV BENEŠ
Ještě coby chlapec školou povinný účinkoval v dabingu nebo v elévských úlohách na předních pražských scénách, což ho přirozeně dovedlo ke studiu herectví na DAMU. Po absolutoriu v roce 1980 se stal nejprve členem souboru kladenského a mladoboleslavského divadla, odkud po třech sezonách přešel do ND, kde se blýskl v sedmi desítkách kusů klasického i moderního repertoáru (Shakespeare, Jirásek, Čechov, Čapek, Nezval ad.). Filmoví a televizní režiséři ho do rolí temperamentních mladíků obsazovali už od konce 70. let, např. do snímků Chvíle pro píseň trubky, Nevěsta a Tchyně – dosud jeho různorodé mužské typy obohacují zápletky pohádek (Čertův švagr, Švec z konce světa, Pravda a lež, O uloupené divožence) i seriálů (Robinsoni z Kronborgu, Hříchy pro pátera Knoxe, Zdivočelá země, Cukrárna, První republika, Ach, ty vraždy!). Zabývá se též divadelní režií, vyučuje na Pražské konzervatoři a je naším předním dabérem: jeho hlasem k českým divákům promlouvají Pierce Brosnan, Richard Gere, Andy Garcia či Jeremy Irons. Účinkuje i v těchto audioknihách vydavatelství OneHotBook: Terror, Mrtví v Badger´s Drift (obě 2018).