Obálka audioknihy Umění pokojného umírání

Interpret: Jiří Hromada
Vydavatel: Sótó zen
Vydáno: 2018

„Toto dílo zasvěcuji utrpení, stáří a smrti. Odkazuji ho všem těm, kterým život prchl jako sen. Modlím se, abyste vy, kteří posloucháte tato slova, nalezli klid. Aby se v jediném okamžiku rozplynuly všechny iluze a strachy. Ať vás Světlo Nezrozeného vysvobodí ze zmatku a zdání.” Ať všechny cítící bytosti dosáhnou štěstí.

Audiokniha vychází z učení zenového buddhismu, které předkládá mistr Sandó Kaisen. Zen se zrodil před 2500 lety s Buddhou Šákjamunim, který dosáhl osvícení v pozici zazen. Od té doby byl Zen vždy předáván mistrem žákovi, člověkem člověku. Zen to je zazen, tichý, ničím nezaujatý sed se kříženýma nohama, rovnou páteří a očima v horizontální rovině. Mysl je upřena na celé tělo. Tento způsob sedu s pozorností soustředěnou na dech vytváří a rozvíjí nejvyšší úroveň vědomí, založeného na ne-duchu na ne-myšlení a ne-připoutanosti. Tyto pak provázejí všechny aktivity běžného života. Zen není ničím jiným, než návratem k prvotnímu stavu těla a ducha člověka.

Audiokniha Umění pokojného umírání. Napsal opat francouzského zenového kláštera Hóšódži a jeden z hlavních představitelů zen-buddhistické školy Sótó Sandó Kaisen. Čte Jiří Hromada.