Zahalte jí tvář

Délka: 2 h 29 min
Interpret: Aleš Procházka
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2015
Typ souboru: MP3
Velikost: 140 MB

Zahalte jí tvář - audiokniha obsahuje detektivní román, jehož autorkou je P. D. Jamesová. Účinkují Aleš Procházka, Dana Syslová, Jaroslav Plesl, Dana Černá a další. Režie Vlado Rusko.

Kdo a proč zavraždil mladou svobodnou matku Sally Juppovou?
Případ pro vrchního inspektora Adam Dalglieshe ze Scotland Yardu.
První detektivní román anglické spisovatelky P. D. Jamesové. Audioverze vznikla na základě rozhlasové úpravy pro BBC v překladu Kateřiny Hilské.

Účinkují:
Dalgliesh - Aleš Procházka
Maxieová - Dana Syslová
Stephen - Jaroslav Plesl
Deborah – Dana Černá
Felix - Kamil Halbich
Catherine - Jana Stryková
Lidellová - Stanislava Jachnická
Doktor Epps - Petr Pelzer
Marta - Růžena Merunková
Proctor - Oldřich Vízner
Sally - Veronika Kubařová
Seržant Martin - Svatopluk Schuller
Ritchie - Vladimír Polívka
a další.

Velká Británie padesátých let minulého století. V paměti společnosti ještě přežívají vzpomínky na krutá válečná léta, ale zároveň se připravuje období ekonomické prosperity i jisté rozvolnění tradiční morálky šťastných let šedesátých. Ve šlechtickém sídle Martingale v malé obci nedaleko Londýna se však čas jakoby zastavil.
Život rodiny je poznamenán nečekanou událostí, pomocnice v domácnosti, kráska a provokatérka Sally je jednoho večera nalezena ve svém zamčeném pokoji zavražděna. Případ přesahuje možnosti místní policie, a tak se případu ujímá vrchní inspektor Adam Dalgliesh ze Scotland Yardu.

Detektivní román Zahalte jí tvář začala P. D. Jamesová psát v polovině padesátých let. Jakkoli na dráhu spisovatelky pomýšlela už od mládí, mohla se mu věnovat až mnohem později. Kvůli válečnému zranění manžela závisela rodina na jejích příjmech. Pracovala v různých státních institucích a psát mohla jedině ráno před odchodem do zaměstnání. Pracovat nepřestala ani jako proslulá autorka, příznačně nakonec zakotvila v kriminalistickém oddělení ministerstva vnitra. Autorkou na volné noze se plně stala až po odchodu do důchodu v roce 1979.

Jamesová přiznala ve své autobiografii Život nejsou jen vraždy, že její původní ambicí bylo psát vysokou literaturu a psaní detektivek zpočátku považovala pouze za užitečné cvičení. Pak změnila názor a pochopila, že i v kriminálním románu se může vyslovovat k reálnému životu britské společnosti.

Její kultivovaný inspektor Scotland Yardu se zálibou v poezii a jazzu Adam Dalgliesh vstoupil poprvé do dějin detektivní literatury v roce 1962 a rychle se v nich zabydlel jako nový typ moderního britského detektiva, v jehož způsobech a myšlení stále žije typicky britská gentlemanská tradice. Jamesová napsala celkem čtrnáct knih s touto postavou, k jejíž popularitě nepochybně přispěla i filmová a televizní zpracování.

Phyllis Dorothy Jamesová (1920–2014) je literární kritikou považována za pokračovatelku klasiků britského detektivního románu Arthura Conana Doylea, Agathy Christie a Dorothy L. Sayersové a ceněna za schopnost překonávat stereotypy žánru i vytvářet zajímavé situace, které zrcadlí život a vztahy moderní společnosti.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma