Obálka audioknihy Irčan aneb „Tak vy malujete kvartýry“

Irčan aneb „Tak vy malujete kvartýry“

Charles Brandt

Interpret: Jan Kolařík
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2019

Dosud nepublikované svědectví o zákulisí mocenských bojů v poválečných Spojených státech

Frank Sheeran, obr s kouzlem osobnosti a výborný vypravěč se smyslem pro humor, líčí svou životní dráhu chlapce z chudé irské rodiny a posléze chladnokrevného zabijáka ve službách mafie. V sedmdesátých letech byl Sheeran alias Irčan neoficiálním bodyguardem odborářského bosse Jimmyho Hoffy, jehož následné zmizení připisovaly agenti FBI propojení s mafií. Sheeranovi se však nikdy nic prokázat nepodařilo. Pak se však jeho advokátem v soudním řízení kvůli jinému přečinu stal autor knihy Charles Brandt. Ten studoval soudní spisy, vedl rozhovory s agenty, podnikl vlastní zkoumání a hlavně – získal důvěru stárnoucího mafiána. V audioknize se prolínají faktické události, které hýbaly USA od druhé světové války až po osmdesátá léta – léta bratří Kennedyů, Nixona a aféry Watergate.

CHARLES BRANDT
Narodil se a vyrostl v New Yorku. Působil nejprve jako středoškolský učitel angličtiny a sociální kurátor v Harlemu. Po vystudování práv na Louisianské univerzitě se stal zástupcem prokurátora státu Delaware a od roku 1976 provozuje soukromou právnickou praxi. Specializuje na přednášky o umění křížových výslechů a metody vyšetřovatelské práce s neochotnými svědky. Zkušenosti mimo jiné zúročil v detektivním thrilleru The Right to Remain Silent a jako spoluautor se podílel na knihách Joea Pistonea Donnie Brasco: Unfinished Business a Lina DeVecchia We Are Going to Win This Thing, osvětlujících praktiky americké mafie a její vliv na veřejný prostor. V současné době pracuje na knize analyzující pozadí dallaského atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho. Podle jeho knihy Irčan aneb „Tak vy malujete kvartýry“ natočil režisér Martin Scorsese s oscarovým scenáristou Stevem Zaillianem film v hlavní roli s Robertem De Nirem a Alem Pacinem.

JAN KOLAŘÍK
Již při studiích na brněnské konzervatoři spolupracoval s Divadlem Husa na provázku, jehož je dodnes členem. Vytvořil zde výrazné role v inscenacích Balada pro banditu, Amadeus, Doktor Faust, Evangelium sv. Lukáše, Lásky jedné plavovlásky, Cirkus Havel a řadě a dalších. Vedle toho jsme jej mohli také vidět například ve filmech Karamazovi nebo Hastrman. Kromě dabingu a divadla je také moderátorem na brněnském rádiu Krokodýl a často spolupracuje s rozhlasem. Pro Tympanum načetl audioknihy Dívka, která si říkala Tuesday, Pusinka, Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách, Hastrman a Opravář osudů.

Nahrávka vznikla podle knihy Charlese Barandta Irčan aneb „Tak vy malujete kvartýry“ vydané nakladatelstvím Leda v roce 2018. Copyright © 2016 by Charles Brandt. Z anglického originálu „I Heard You Paint Houses“: Frank „The Irishman“ Sheeran and Closing the Case on Jimmy Hoffa vydaného nakladatelstvím Steerforth Press v Hanoveru (New Hampshire) roku 2016, přeložila Jana Jašová. Translation © 2018 by Jana Jašová. Čte Jan Kolařík. Režie, střih a mastering Jiří Pochvalovský. Hudba Jan Šikl. Design obálky Neil Johnston. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Foto autora © Charles Brandt_credit_Courtesy of Charles Brandt. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v srpnu 2019.

Irčan aneb „Tak vy malujete kvartýry“ – audiokniha popisuje příběh mafiánského zabijáka Franka Sheerana. Autor Charles Brandt. Čte Jan Kolařík.