Obálka audioknihy Přítel Stesk

Interpret: Kateřina Rýznarová
Vydavatel: Slyš.to
Vydáno: 2020

Zuzana Nováková se vrací do dětství v Kloboukách u Brna. Její otec, katolicky orientovaný básník a dramatik Václav Renč, byl totiž v 50. letech 20. století komunisty na dlouhá léta uvězněn a jeho manželka se třemi dětmi našla útočiště na zdejší faře u legendárního P. Ladislava Simajchla. Hlavní postava Viktorka, autorčino "alter ego", velice těžce prožívá, že je dcerou „zrádce lidu“. Všichni dávají rodině bez otce najevo, že jsou špína. Zatímco maminka Helena je zahlcena praktickými starostmi o rodinu, dospívající Viktorka se utíká ke svým veršům. Lyrická próza o udavačství, ale i hrdinství, o hořkosti, ale i lásce a melancholii si klade otázky po možnostech svobodného života.

ZUZANA NOVÁKOVÁ
Zuzana Nováková (*1943) je básnířka, prozaička a autorka knih pro děti a mládež. Do literatury vstoupila pod rodným jménem Renčová. Jako dcera básníka, překladatele a dramatika Václava Renče (1911-1973) však byla od roku 1970 nucena publikovat pod občanským jménem Nováková. Ve své poezii i próze vytvořila osobitý a v podstatě romantický básnický svět, v němž se často prolíná snová pohádkovost s realitou, kde lidé i věci touží po harmonii, lásce, něze a čistotě.

Audiokniha Přítel Stesk obsahuje příběh o rodině politického vězně, ve kterém se autorka Zuzana Nováková částečně vyrovnává i se svou vlastní zkušeností... Čte Kateřina Rýznarová.