Obálka audioknihy Nonstop

Interpret: David Matásek
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

Roy s kmenem Greenů kočuje divočinou. Stopy však ukazují na vyspělejší civilizaci, která tu byla před nimi. Má svět hranice? A jsou v něm sami?

Roy Complain žije v kočovném kmeni Greenů uprostřed divočiny. Primitivní způsoby společenství však v jeho očích nesouzní s pozůstatky civilizovanějšího života, které nachází při svých kořistnických výpravách do pralesa. Uvnitř cítí zvláštní prázdno, touhu, kterou nedokáže pojmenovat. Má jejich země nějaké hranice? V Royovi postupně vzrůstá odpor k dusivému společenskému řádu a tradovaným vysvětlením věcí kolem něj, která však mají nepřehlédnutelné trhliny. Spolu se skupinou dalších vyděděnců se vydává na nebezpečnou cestu za obzory známých ubikací. S pomocí obtížně srozumitelné staré mapy postupně odkrývá ohromující tajemství světa, do kterého se narodil.

Nejslavnější dílo klasika žánru Briana W. Aldisse v podání držitele ceny za Audioknihu roku 2019 Davida Matáska je křišťálově čistý příklad napínavé sci-fi, která je přes svůj spád něčím víc než jen pouhou zábavou.

BRIAN W. ALDISS
Britský autor sci-fi, jenž se proslavil nejen jako spisovatel a editor, ale také jako žánrový teoretik a neúnavný propagátor vědecko-fantastického žánru. Narodil se v Derenhamu v anglickém Norfolku, vysokoškolská studia nedokončil a v září roku 1943 vstoupil do armády. V letech 1944–1947 sloužil na mnoha místech jihovýchodní Asie (Indie, Barma, Sumatra, Singapur, Hongkong), odkud si přivezl inspiraci pro svou tvorbu. Po konci 2. světové války pracoval nejprve jako knihkupec, později se dal se na dráhu profesionálního spisovatele. Jeho romány Nonstop (1958), Skleník (1962), Temné světelné roky (1964), Pokolení starců (1964) či trilogie Helikonie (1982, 1983, 1985) vychází opakovaně nejen v českých překladech. Je autorem více než 80 knih, 300 próz a povídek a několik svazků poezie. V roce 1977 byl zvolen předsedou The Society of Author's Committee of Management, byl také jedním z pěti SF spisovatelů oficiálně pozvaných k návštěvě Sovětského Svazu. Je také držitelem ocenění Hugo Award, Nebula Award a v roce 2005 mu byl udělen Řád britského impéria.

DAVID MATÁSEK
Vystudoval pražskou konzervatoř, jeho prvním filmem byl Jak svět přichází o básníky (1981), kde si zahrál Kendyho, kamaráda hlavní postavy Štěpána Šafránka. Hrál v kapelách Orlík a Hagen Baden, v letech 1991–1995 působil v Národním divadle, mezi lety 1995–2002 v Divadle Komedie a od roku 2002 je opět členem činohry Národního divadla. Často se objevuje v televizních inscenacích i ve filmech. Výrazné role ztvárnil ve snímcích Člověk proti zkáze (1989), Samotáři (2000), Krásno (2014) či v seriálech Dobrodružství kriminalistiky (1989), Zdivočelá země (1997), Četnické humoresky (1997), České století (2013) nebo Polda (2016-2018). Pro Tympanum načetl audioknihu Za oponovou války, za kterou získal Cenu Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie.

Nahrávka vznikla podle knihy Nonstop vydané nakladatelstvím Argo v roce 2018. Copyright © Brian Aldiss, 1958. Předmluva Christopher Priest. Introduction © 2018 by Christopher Priest. Z anglického originálu Non-Stop, vydaného nakladatelstvím Faber and Faber v Londýně roku 1965, přeložili Jaroslav Veis a Veronika Maxová. Translation © Jaroslav Veis and Veronika Maxová, 1979. Čte David Matásek. Hudba Kittchen. Režie, střih a mastering Filip Gemroth. Cover art © 2007 by Tomasz Maroński. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Technický redaktor Vojtěch Machálek. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2020.

Audiokniha Nonstop - strhující dobrodružné sci-fi, jehož autorem je Brian W. Aldiss. Čte David Matásek.