Obálka audioknihy Kolíbka

Interpret: Ivan Řezáč
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

SCI-FI ROMÁN O LIDSKÉ ZASLEPENOSTI, KTERÝ DLOUHO NEPUSTÍTE Z HLAVY.

Kolíbku, která vyšla v roce 1963, považoval Kurt Vonnegut za jeden ze svých nejlepších románů. Ironicky v něm komentuje stav Spojených států v šedesátých letech 20. století, kdy na Západě rostla obliba hippies, východního náboženství i konzumace drog, studená válka byla v plném proudu a vzrůstala vojenská podpora USA ve válce ve Vietnamu. Vonnegutův vypravěč pracuje na knize o tom, co dělali význační Američané v den svržení první atomové bomby. Pátrá i po fiktivním otci jaderné zbraně a při tom narazí na další ničivý objev – tzv. led typu 9, který mrzne při pokojové teplotě. Další stopy ho zavedou do fiktivního karibského státu, kde nečekaně dosáhne vysokého postavení, schyluje se ale k apokalypse… Vonnegutova kniha je ironickou sondou do lidského nitra, kde se skrývá touha po moci i po něčem vyšším.

KURT VONNEGUT JR.
Kultovní americký spisovatel, který proslul zejména knihami Mechanické piano (1952), Jatka č. 5 (1969), Snídaně šampiónů (1973) či Groteska (1976), ve kterých mísil prv-ky satiry, černého humoru a sci-fi. Ve svých románech často odrážel zážitky z druhé světové války, kterou prožil jako voják a následně zajatec. Byl také jedním z přeživších bombardování Drážďan, což zúročil v románu Jatka č. 5. Vonnegut vystudoval biochemii na Cornellově uni-verzitě, strojní inženýrství na Carnegieho technickém institutu a po válce obdržel další titul z antropologie – jako svou diplomovou práci předložil právě román Kolíbka. Techniku a antro-pologii často využíval jako inspiraci ve svých románech.

IVAN ŘEZÁČ
Český divadelní, filmový a rozhlasový herec. Divadlo hrál od dětských let a první mluvenou roli v rozhlase získal dříve, než se naučil číst. Po studiu na pražské DAMU působil v angažmá řady divadel a v roce 2002 stál u zrodu Švandova divadla v Praze. V roce 2005 získal cenu Thálie za činohru a od roku 2008 je členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech. Hrál ve filmech Čarodějky z předměstí, Golet v údolí či Hořící keř, působí v rozhlase.

Nahrávka vznikla podle knihy Kurta Vonneguta Jr. Kolíbka, vydané nakladatelstvím Argo v roce 2011. Copyright©1963 by Kurt Vonnegut, Jr. Copyright renewed © 1991 by Kurt Vonnegut, Jr. All rights reserved. Z anglického originálu Cat´s Cradle přeložil Jaroslav Kořán. Translation © Jaroslav Kořán, 1976. Čte Ivan Řezáč. Režie Petr Gojda. Zvuk Vladimír Srb. Hudba Jakub Kudláč. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.

Audiokniha Kolíbka, autor Kurt Vonnegut Jr., čte Ivan Řezáč.